Do kiedy Polski Bon Turystyczny? Do końca września 2022 czy marca 2023 r.?

Iwona Maczalska

Polacy nadal mogą korzystać z Polskiego Bonu Turystycznego. Wątpliwości budzi jednak kwestia, do kiedy obowiązują bony? Do końca września 2022 roku, czy może do końca marca 2023 roku. 29 września Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. 

» ZUS radzi, jak krok po kroku aktywować bon turystyczn

Spora część rodzin nadal może skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego. Mowa o prawie 500 tys. rodzinach. Sprawdź, do kiedy można wykorzystać bon turystyczny.

Polski Bon Turystyczny

Źródło: shutterstock

Plany wydłużenia terminu wykorzystania bonu

Jak jakiś czas temu Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało o podjęciu prac nad wydłużeniem terminu obowiązywania bonu. Przypomnijmy, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów rodziny mogą skorzystać ze swojego bonu wyłącznie do końca września 2022 roku. Termin ten w myśl wypracowanych przez MSiT zmian ma zostać wydłużony do końca marca 2023 roku.

Jak informuje ministerstwo ,, Wprowadzane w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym zmiany mają na celu w szczególności przesunięcie terminu do dokonywania płatności za pomocą bonu turystycznego (zmiana w art. 7 w ust. 1 i 2 ustawy z  15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym). Wydłużenie z 30 września 2022 r. na 31 marca 2023 r. terminu na dokonywanie płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego stworzy zdecydowanej większości osób uprawionych do korzystania z tego bonu możliwość jego pełnego wykorzystania”.

Nowelizacja ustawy w Dzienniku Ustaw

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 2 września 2022 r. o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze (Dz.U. 2022 poz. 2014), która wydłuża termin realizacji programu Polski Bon Turystyczny. Ustawa dnia 29 września została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Jej wejście w życie zaplanowano na 30 września 2022 roku. 

Czy można wymienić bon na gotówkę?

Alternatywą dla utraty bonu mogłaby być jego wymiana na gotówkę. Czy jednak jest taka możliwość? Odpowiedzi na to pytanie udzieliło Ministerstwo Sportu i Turystyki w artykule ,,Bon turystyczny 2021. Czy można wymienić bon na gotówkę?". 

Koronawirus w PolsceHOT