Bon turystyczny 2021. Czy można wymienić bon na gotówkę?

Iwona Maczalska

W 2021 roku nadal można dokonywać płatności bonami turystycznymi za usługi hotelarskie. Co jednak w sytuacji, gdy intersujący nas ośrodek wypoczynkowy nie respektuje bonów? Czy można wówczas wymienić bon na gotówkę?

» Jak uzyskać bon turystyczny? Aktywuj go w PUE

» Bon turystyczny od 1 września dla emerytów i rencistów (projekt)

Przed nami ostatni sezon wakacyjny, podczas którego można dokonywać płatności za usługi noclegowe rządowym bonem turystycznym. Wielu rodziców mających problem z płatnością za pośrednictwem bonu zastanawia się, czy można go wymienić na gotówkę. Wyjaśniamy.

Bon turystyczny - wymiana na gotówkę

Źródło: shutterstock

Wymiana bonu turystycznego na gotówkę. Czy możliwa?

Utrudnieniem w realizacji bonu turystycznego jest niejednokrotnie brak możliwości zapłaty za nocleg, z powodu nierespektowania płatności bonem turystycznym w interesującym nas obiekcie hotelarskim. Czy w takim wypadku jest możliwość wymiany bonu turystycznego na gotówkę i zapłatę za usługę hotelarską w formie pieniężnej?

Jak pisze Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na rządowej stronie dedykowanej bonowi turystycznemu ,, Nie możesz wymienić bonu na gotówkę, inne środki płatnicze ani inne środki wymiany”. Oznacza to, że aktualnie ministerstwo nie dopuszcza innej formy płatności za nocleg, jak jedynie w formie bonu.

» Bon turystyczny. ZUS podpowiada jak założyć konto na PUE

Bon turystyczny aktywuj do 31 marca 2022 roku

Osoby, które nie planują wykorzystania bonu turystycznego w wakacje 2021 roku powinny mieć na uwadze, że jest to ostatni okres letni, w którym płatność za nocleg za pośrednictwem bonu będzie możliwa. W świetle obowiązujących przepisów bony turystyczne będą dostępne tylko do końca marca 2022. Z wypoczynku przypadającego po tej dacie będzie można skorzystać jedynie pod warunkiem dokonania zapłaty za pomocą bonu za dokonaną rezerwację, do dnia 31 marca 2022 roku włącznie.

Polski Bon Turystyczny