Deklaracje rozliczeniowe firm wnioskujących o zwolnienie ze składek ZUS do końca października

Ewelina Czechowicz

Rzecznik ZUS przypomina: aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach Tarczy 5.0 należy przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe najpóźniej do końca października.

Deklaracje rozliczeniowe firm wnioskujących o zwolnienie ze składek ZUS do końca października
Źródło: shutterstock.com

Zwolnienie z ZUS w ramach tarczy 5.0 - dokumenty do końca października

Na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej 5.0 przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień.

Rzecznik ZUS przypomina, że aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień, należy przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe najpóźniej do końca października. – „Zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o przekazaniu tych informacji na czas. Spóźnienie w tym przypadku będzie oznaczało brak możliwości skorzystania ze zwolnienia. Jasno o tym mówi ustawa” – podkreślił Paweł Żebrowski.

Kto może wnioskować o zwolnienie?

Aby uzyskać zwolnienie trzeba spełnić określone warunki. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r.  Należy również wykazać 75 proc. spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 roku (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z analogicznym miesiącem 2019 r.). Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada" - wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zwolnienie ze składek ZUS i postojowe

W ramach tarczy 5.0 niektórzy przedsiębiorcy uzyskali możliwość wnioskowania również o świadczenie postojowe

Zwolnienia z ZUSZUSNiski ZUSKoronawirus w Polsce