Darmowa skarbówka on-line. Nowe usługi z zakresu VAT, PIT i CIT w e-US

Iwona Maczalska

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem przedsiębiorcy będą mogli korzystać z nowych, bezpłatnych usług w systemie e-Urząd skarbowy. Senat w środę przyjął w tej sprawie projekt ustawy. Co zyskają przedsiębiorcy?

» Czynny żal przez e-Urząd Skarbowy. Jak go złożyć?

Rozszerzenie zakresu usług, które oferuje system e-Urząd Skarbowy było przedmiotem 42. posiedzenia Senatu, które odbyło się w środę 18 maja. Senat przyjrzał się rządowemu projektowi Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Ustawa została przyjęta z kosmetycznymi poprawkami m.in. o charakterze redakcyjnym. Co zyskają przedsiębiorcy?

» Otrzymałeś mandat karny? Zapłacisz go przez e-Urząd Skarbowy

Przedsiębiorcy uzyskają darowe zaświadczenia bez opłaty skarbowej

Źródło: shutterstock

Skarbówka on-line, bez opłaty skarbowej

Jak można przeczytać na stronie Senatu ,,Ustawa wprowadza nowe narzędzie informatyczne – e-Urząd Skarbowy (e-US), umożliwiające podatnikom załatwianie on-line spraw obsługiwanych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), głównie z zakresu VAT, PIT i CIT. Podatnicy nie będą wnosić opłaty skarbowej zawydawanie zaświadczeń, jeśli złożą wnioski przez e-US. System e-Urząd Skarbowy będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym dla: podatników, płatników, pełnomocników oraz komorników sądowych i notariuszy”.

Krajowa Administracja Skarbowa wprowadzi również system teleinformatyczny „e-Koncesje”, który pozwoli na elektroniczną obsługę i usprawnienie wydawania koncesji oraz zezwoleń.

Ma to zachęcić i przyśpieszyć proces przechodzenia przedsiębiorców do skarbowego systemu online.

e-Urząd skarbowy dla płatników, pełnomocników, komorników i notariuszy

Bezpłatne wystawianie zaświadczeń, to nie jedyna usługa, jaka będzie dostępna w systemie e-Urząd Skarbowy. Już w uzasadnieniu do projektu nowy, teleinformatyczny system dedykowany miał być podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom. Dzięki niemu osoba uwierzytelniona w e-Urzędzie Skarbowym będzie miała dostęp do informacji z obszaru podatków, które dotyczą tej osoby, jak i innych osób w zakresie posiadanego upoważnienia. Będzie też mogła załatwić online sprawy urzędowe dotyczące udostępnionych informacji z obszaru podatków, jak i innych spraw. Więcej na ten temat w artykule ,, Fiskus wyda zaświadczenia bez opłaty skarbowej [projekt]”.

Podatek PITCITVAT