Otrzymałeś mandat karny? Zapłacisz go przez e-Urząd Skarbowy

Iwona Maczalska

Kierowca po otrzymaniu mandatu karnego nie musi opłacać go bezpośrednio po otrzymaniu u policjanta, nie musi też iść na pocztę. Aktualnie w szybki i prosty sposób mandat karny można zapłacić przez rządowy serwis e-Urząd Skarbowy. W jakim terminie należy to zrobić? Wyjaśniamy.

» e-Urząd Skarbowy: Co załatwisz online?

Kierowca, który za złamanie przepisów ruchu drogowego otrzymał mandat karny, może opłacić go na kilka sposobów. Jednym z nich jest zapłacenie mandatu bezpośrednio u policjanta. Nie trzeba się jednak z tym śpieszyć. Od lutego 2021 roku mandat karny w szybki i prosty sposób opłacić można za pośrednictwem serwisu e-Urząd skarbowy.

Zapłata mandatu przez e-Urząd skarbowy

Zapłata mandatu za pośrednictwem rządowego serwisu e-Urząd Skarbowy nie jest problematyczna. Aby tego dokonać należy w pierwszej kolejności wejść na stronę https://urzadskarbowy.gov.pl, a następnie zalogować się do serwisu.

e-US: jak zapłacić mandat karny

Źródło: e-Urząd Skarbowy

Aby się zalogować, należy w pierwszej kolejności potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić na kilka sposobów:

  1. Za pomocą profilu zaufanego,
  2. Za pomocą e-dowodu osobistego,
  3. Poprzez swoją bankowość elektroniczną,
  4. Za pośrednictwem danych autoryzacyjnych.
  5. Za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Jedną z najszybszych form logowania jest jednak logowanie za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej.

e-US: wybór bankowości elektronicznej

Źródło: e-Urząd Skarbowy

Aby się zalogować nie trzeba bowiem dokonywać dodatkowej rejestracji. Wystarczy wybrać obsługujący nas bank, a nastepnie zalogować się w taki sposób, w jaki zawsze logujemy się do systemu bankowego. Po zalogowaniu nasz system bankowy poprosi nas o potwierdzenie chęci zalogowania się do serwisu e-Urząd skarbowy za pośrednictwem profilu zaufanego.

W kolejnym kroku serwis e-Urzad Skarbowy poprosi o wpisanie kodu autoryzacyjnego, który zostanie wysłany na telefon komórkowy interesanta. Jego podanie spowoduje automatyczne przekierowanie do systemu e-Urząd Skarbowy.

Źródło: e-Urząd Skarbowy

Aby zapłacić mandat karny należy z głównego okna serwisu wybrać pole ,,Mandaty”, a następnie po jego wybraniu kilknąć w przycisk zapłać.

Na zapłatę mandatu masz tylko 7 dni

Z zapłatą mandatu karnego nie warto zwlekać. Każdy ukarany ma bowiem tylko 7 dni na jego opłacenie, licząc od dnia przyjęcia mandatu. Jeśli tego nie zrobi, ściągnięcie należności odbędzie się na zasadach ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Oznacza to, że powstała zaległość zostaje skierowana do urzędu skarbowego, który to daną należność od kierowcy ściąga wraz z kosztami egzekucyjnymi.

Twój e-PIT