Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Co oznacza zawieszenie zatrudnienia wspomniane przez minister pracy Marlenę Maląg?

Katarzyna Sudaj

Wczorajsza poranna rozmowa w radiowej Jedynce z minister pracy Marleną Maląg zaskoczyła wielu, gdy pani minister wspomniała koncepcję nowych mechanizmów ochrony rynku pracy. Jeszcze tego samego dnia pojawił się oficjalny komunikat ministerstwa tłumaczący, że celem działań MRPiPS jest ochrona miejsc pracy.

Kodeks pracy nie przewiduje "zawieszenia zatrudnienia"

MRPiPS wyjaśnia, że instytucja zawieszenia zatrudnienia na trzy miesiące, połączona z zapewnieniem środków w postaci zasiłku solidarnościowego, jest rozważaną koncepcją mającą ochronić pracowników przed rozwiązaniem z nimi stosunków pracy na wypadek niewypłacalności pracodawców.

Komunikat brzmi: "Wszystkie działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej koncentrują się w chwili obecnej na przeciwdziałaniu negatywnym dla rynku pracy skutkom epidemii wywołanej koronawirusem.

Podejmowane są takie działania, którym przyświeca idea ochrony pracowników przed utratą przez nich miejsc pracy. To właśnie temu służą wprowadzane w kolejnych odsłonach Tarczy Antykryzysowej rozwiązania, będące we wspólnym interesie zarówno pracowników i zatrudniających ich pracodawców. Priorytetem jest ochrona polskiej gospodarki, a w szczególności zatrudnionych pracowników.

Nowe propozycje prawa pracy są obecnie analizowane

Przytoczona w Programie 1 Polskiego Radia przez minister Marlenę Maląg koncepcja nowych mechanizmów ochrony rynku pracy np. poprzez wprowadzenie zasiłku solidarnościowego to jedna z takich propozycji, które w chwili obecnie są analizowane.

Z kolei przytoczona instytucja zawieszenia zatrudnienia, połączona z zapewnieniem środków w postaci zasiłku solidarnościowego, jest rozważaną koncepcją mającą ochronić pracowników przed rozwiązaniem z nimi stosunków pracy na wypadek niewypłacalności pracodawców i związana z tym traumatycznymi konsekwencjami dla zwalnianych z pracy.

Mechanizm ten, zgodnie z założeniami, przenosiłby w krytycznym dla pracodawcy momencie - utraty zdolności do utrzymania zatrudnienia w niezmienionej wielkości - koszt utrzymania zagrożonego zwolnieniem pracownika na Fundusz Pracy administrowany przez MRPiPS.

W resorcie prowadzone są jedynie takie prace, które w zamyśle mają chronić pracowników przed ich wykluczeniem z rynku pracy spowodowanym utratą zatrudnienia."

Eksperci i pracodawcy zaskoczeni

Eksperci prawa pracy i przedstawiciele organizacji pracodawców byli zaskoczeni słowami pani minister Maląg. Nikt im wcześniej nie sygnalizował takich pomysłów, ani nie konsultował podobnych rozwiązań. Nie są znane jeszcze szczegóły, a w obecnym prawie pracy nie jest znana taka instytucja jak "zawieszenie zatrudnienia".

Pytanie, jak ok. 1200 zł zasiłku solidarnościowego ma zastapić pracownikowi jego obecne wynagrodzenie? Nie pozostaje nic innego, jak poczekać na przedstawienie szczegółów tego rozwiązania przez rząd albo ministerstwo pracy.
na podstawie MRPiPS

Koronawirus w PolsceKodeks pracyFormy zatrudnienia