Nie czekaj na Twój e-pit. Rozlicz PIT-28 za ryczałt i wynajem już w styczniu

Iwona Maczalska

Choć w 2023 roku podatnicy rozliczający swoje przychody z najmu na PIT-28 mają więcej czasu na złożenie druku w urzędzie skarbowym, to wielu już zastanawia się nad najdogodniejszą formą rozliczenia. Jedną z nich jest skorzystanie z Twój e-PIT od 15 lutego. Nie trzeba jednak czekać. Deklarację PIT-28 można rozliczyć i przesłać do urzędu skarbowego już dziś.

» Czy można już rozliczyć PIT 2023?

Podatnicy chcący skorzystać z Twój e-PIT muszą poczekać do 15 lutego. Tego bowiem dnia Ministerstwo Finansów uruchomi swoją usługę i umożliwi wysyłkę rocznych rozliczeń do urzędu skarbowego. Wysyłając jednak PIT przez rządową usługę warto zachować ostrożność. Wstępnie wypełniona deklaracja udostępniona przez resort finansów wymaga uzupełnienia danych i jej zaakceptowania. 

PIT-28 przez Twój e-PIT

Źródło: shutterstock

PIT-28 w Twój e-PIT od 15 lutego. Czy druk będzie gotowy do wysłania?

Podatnicy zastanawiają się, czy druk PIT-28 udostępniony przez Ministerstwo Finansów będzie kompletny, a więc gotowy do wysłania? Niestety nie. Podatnicy chcący rozliczyć się w tej formie będą zobowiązani do dokonania dodatkowych czynności. Mowa o uzupełnieniu brakujących danych podatkowych w deklaracji.  To nie wszystko. Podatnik będzie musiał pamiętać również o zaakceprowaniu druku do 2 maja 2023 roku. Pominięcie tej czynności spowoduje niewypełnienie obowiązku jakim jest coroczne rozlicznie zeznania PIT.

Nie czekaj z PIT-28

Choć rządowa usługa Twój e-PIT będzie udostępniona dopiero 15 lutego, to podatnicy mają możliwość rozliczenia swoich przychodów z najmu już dzisiaj. Redakcja PIT.pl zachęca do pobrania bezpłatnego programu e-pity, który krok po kroku poprowadzi Cię po deklaracji podatkowej i umożliwi bezbłędną jej wysyłkę do urzędu skarbowego. Pogram można pobrać korzystając z poniższej grafiki: 

PIT-28 w 2023 roku. Uważaj na podatek do zapłaty

W 2023 roku należy zachować szczególną ostrożność w kwestii należnego podatku do zapłaty. Za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu podatnicy zyskali więcej czasu na rozliczenie PIT-28. Ostateczny termin został bowiem przesunięty z końca lutego na 30 kwietnia (2 maja w 2023 roku). Samo przesunięcie terminu jest dobrą wiadomością dla podatników. Należy jednak zachować ostrożność. Ustawodawca bowiem wraz z wydłużeniem terminu na rozliczenie PIT-28 nie dokonał automatycznego wydłużenia terminu zapłaty należnego podatku z PIT-28. Jeśli zatem rozliczymy się pod koniec nowego terminu np. w kwietniu bądź maju, a z rozliczenia wyjdzie nam niedopłata podatku, to automatycznie stanie się ona zaległością podatkową. Ostateczny termin zapłaty niedopłaty podatku z PIT-28 mija bowiem 28 lutego 2023 roku. Więcej na ten temat w artykule  ,,Pułapka z terminem zapłaty podatku za najem. Uważaj na PIT-28 ryczałt za 2022 rok".

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy Ministerstwo Finansów przygotuje wypełniony druk PIT-28?

Tak, jednak będzie on wymagał od podatnika uzupełnienia brakujących danych podatkowych ...

2. Czy PIT-28 zaakceptuje się automatycznie 2 maja?

Nie, druk PIT-28 będzie wymagał od podatnika zalogowania się do usługi i własnoręcznego zaakceptowania deklaracji PIT-28 w terminie do 2 maja 2023 roku ...

PIT-28RyczałtRozliczenie roczneTwój e-PITWynajemPolski ŁadHOT