Czy można już rozliczyć PIT 2023?

Iwona Maczalska

Wraz z nowym rokiem rozpoczął się sezon rocznych rozliczeń podatku PIT. Podatnicy oczekują na druki PIT-11, by rozliczyć się ze skarbówką. Im szybciej bowiem to zrobią, tym szybciej otrzymają zwrot podatku. Kiedy MF umożliwi składanie druków PIT za 2022 rok?

» PIT-37 za 2022 rok. Zmiany Polskiego Ładu

Od 1 stycznia do 2 maja 2023 roku trwa sezon rocznych rozliczeń podatku PIT za poprzedni, 2022 rok. Rozpoczęcie sezonu w styczniu nie oznacza jednak, że podatnicy mogą już bez przeszkód rozliczyć się ze skarbówką i oczekiwać zwrotu. Aby podatnicy mogli przystąpić do składania swoich zeznań, Ministerstwo Finansów musi uruchomić specjalne bramki do wysyłki PIT. Kiedy to zrobi?

Rozlicz PIT-37 za 2022 rok

Źródło: shutterstock

» Dłuższy termin na rozliczenie PIT 2023. Czy pracownicy później otrzymają PIT-11?

Zanim rozliczysz PIT-37 poczekaj na PIT-11

Bądź ostrożny ze składaniem rozliczenia PIT 2023 szczególnie, gdy w 2022 roku świadczyłeś pracę dla kilku pracodawców. Kluczowym elementem niezbędnym do dokonania rozliczenia PIT za 2022 rok jest bowiem uzyskanie kompletu druków PIT-11. Pracownik musi otrzymać informację o uzyskanych w 2022 roku przychodach (dochodach) od każdego pracodawcy z osobna. Oznacza to, że każdy pracodawca, który wypłacał pracownikowi wynagrodzenie w 2022 roku zobowiązany jest do wystawienia druku PIT-11. Wszystkie druki PIT-11 należy ująć w zbiorczym rozliczeniu podatkowym składanym przez pracownika np. PIT-37. Pominięcie choćby jednego druku PIT-11, będzie skutkowało złożeniem błędnego zeznania podatkowego, który podatnik zobowiązany będzie w przyszłości skorygować.

 

Od kiedy można składać PIT 2023?

Podatnicy chcący rozliczyć się z fiskusem drogą elektroniczną za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT muszą poczekać do lutego. Wyjściem z sytuacji dla podatników, którym śpieszno z wysyłką PIT, jest skorzystanie z komercyjnego programu do rozliczeń rocznych. Redakcja PIT.pl poleca program e-pity, który już dziś umożliwi nie tylko wypełnienie druku PIT-37, lecz również jego skuteczne wysłanie do urzędu skarbowego. Bezpłatny program dostosowany do zmian Polskiego Ładu można pobrać korzystając z poniższej grafiki:

 

PIT 2023 przez rządową usługę Twój e-PIT

W 2023 roku podatnicy nadal będą mogli rozliczyć PIT w rządowej usłudze Twój e-PIT. Wstępnie wypełnione przez Ministerstwo Finansów deklaracje podatkowe zostaną jednak udostępnione do wglądu dopiero dnia 15 lutego 2023 roku. Od 15 lutego do 2 maja będzie zatem czas na zapoznanie się z udostępnioną deklaracją, jej uzupełnienie oraz zaakceptowanie.

Kiedy zwrot podatku PIT za 2022 rok?

Rozliczając PIT za 2022 rok wart pamiętać, że nawet w przypadku szybkiego rozliczenia PIT nie zawsze uzyskamy szybki zwrotu podatku. Nawet szybka wysyłka rozliczenia PIT-37 czy PIT-36 w styczniu, czy na początku lutego 2023 r. nie zmienia faktu, iż termin zwrotu liczony będzie od 15 lutego 2023 roku. Podatnicy poczekają zatem do 45 dni na zwrot podatku, licząc od dnia 15 lutego lub dnia złożenia elektronicznej deklaracji PIT (po dniu 15 lutym) . Szczegółowy harmonogram czasu oczekiwania na zwrot PIT z podziałem na formy wysyłki deklaracji PIT znajdziesz w artykule ,, Kiedy zwrot podatku z PIT za 2022 rok”.

PIT-37Rozliczenie rocznePolski Ład