Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

5000 zł dotacji z PUP. Dłuższy termin na składanie wniosków dla niektórych przedsiębiorców

Iwona Maczalska

Ostateczny termin wnioskowania o dotację z Powiatowego Urzędu Pracy w kwocie 5000 zł, upływa z końcem sierpnia. Nie wszystkich przedsiębiorców ten termin jednak dotyczy. Sprawdź, kto może skorzystać z dłuższego terminu wnioskowania o dotację.

» Pomoc z Tarczy dla kolejnej grupy przedsiębiorców już od 23 lipca. Kto skorzysta?

Przedsiębiorcy nadal mogą składać wnioski o przyznanie 5000 zł dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy, na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Obowiązujący dla większości z nich termin upływa 31 sierpnia. Są jednak grupy przedsiębiorców, którzy wniosek mogą składać o miesiąc dłużej. O kogo chodzi?

5000 zł z PUP. Dłuży termin na składanie wniosków

Źródło: shutterstock

Dla kogo dłuższy termin wnioskowania o dotację z PUP?

Za sprawą art. 15zze(4a) ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020r. poz.1842), który wszedł w życie 23 lipca 2021, roku pewna grupa przedsiębiorców zyskała dłuższy termin na składanie wniosków o 5000 zł dotacji z PUP na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Mowa o przedsiębiorcach, których działalność gospodarcza polega na sprzedaży środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków na terenie jednostek systemu oświaty - których rodzaj przeważającego PKD to: 47.11 Z i 47.19 Z.

Ostateczny termin wnioskowania o dotację dla tych przedsiębiorców przypada nie 31 sierpnia, lecz miesiąc później - 30 września 2021 roku.

» Zwolnienie z ZUS i postojowe dla sklepików szkolnych. Wnioski od 23 lipca

5000 zł dotacji dla sklepików szkolnych - warunki

Aby otrzymać dotację na podstawie art. 15 zze ustawy o zwalczaniu COVID, przedsiębiorca zobowiązany jest spełnić kilka warunków.

Pierwszym z nich jest konieczność prowadzenia działalności gospodarczej na dzień 30 września 2020 r., polegającą na sprzedaży środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków na terenie jednostek systemu oświaty - na podstawie kodów PKD: 47.11 Z i 47.19 Z. Oznacza to, że przedsiębiorcy ubiegający się o dotację nie mogli mieć zawieszonej działalności gospodarczej w dniu 30 września, ani też w dniu składania wniosku o dotację.

Drugim warunkiem jest spadek przychodu o co najmniej 40% w miesiącu wskazanym we wniosku w stosunku do przychodu uzyskanego we wrześniu 2019 r. lub we wrześniu 2020 r. Co ważne - we w wniosku przedsiębiorca może wskazać jeden z miesięcy: listopad 2020 r., grudzień 2020 r., styczeń 2021 r., luty 2021 r. albo marzec 2021 r.

Jak złożyć wniosek o dotację?

Wnioskiem właściwym do ubiegania się o 5000 zł dotacji z PUP jest PSZ-DBKDS. Wniosek ten składać należy wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem platformy praca.gov.pl. Wnioski złożone w formie papierowej nie będą przez PUP rozpatrywane.

MikropożyczkaKoronawirus w Polsce