Działalność czy inne źródło - Działalność gospodarcza
03.06.2011 10:00 (aktualizacja: )W ramach podatku dochodowego od osób fizycznych nie uznaje się za prowadzenie działalności gospodarczej czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
- są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
- wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością (art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Takie brzmienie ustawy stwarzać może problem rozliczania działalności wykonywanej przede wszystkim przez podwykonawców. Możliwe jest bowiem takie umowne uregulowanie odpowiedzialności podmiotów, by wykonywane w ramach współpracy zlecenia odpowiadały powyższym warunkom a tym samym by przychody były wykluczone w ramach podatku PIT ze źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza.
Brak możliwości zakwalifikowania takich umów w ramach przedsiębiorstwa zobowiązuje do wykazania przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście, ewentualnie z tytułu tzw. innych źródeł – w przypadku gdy do wykonania zlecenia zleceniobiorca korzysta z usług innych podmiotów (w ramach dodatkowych podzleceń lub w ramach zatrudniania osób fizycznych).
Zgodnie z art. 13 pkt 8 działalnością wykonywaną osobiście są przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
- osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
- właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów.
Uwaga !
Konsekwencją uznania umowy za realizowaną prywatnie – będzie zmiana rozliczeń kosztów uzyskania przychodów, inna podstawa ustalenia składek ZUS, a także możliwe że inna wysokość podatku (np. zamiast liniowego – skala podatkowa).
Płatnicy (zleceniobiorcy) nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułu działalności wykonywanej na ich rzecz, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej (art. 41 ust 2 ustawy o PIT).
Uwaga !
Odpowiednio zawieranie prywatnie umów menadżerskich zostanie automatycznie przekwalifikowane w ustawie o PIT z działalności wskazanej w 13 pkt 8 ustawy na działalność zarządczą wskazaną w art. 13 pkt 9 tej ustawy. Konsekwencją tego będzie obniżenie kosztów uzyskania menadżera o ryczałtowych – przysługujących w sposób taki sam, jak przy umowie o pracę.
Spełnienie trzech kryteriów, poprzez które ustawodawca nie uznaje działalności na gruncie ustawy o PIT za działalność gospodarczą nie oznacza, że zlecenie nie będzie potraktowane jako działalność w ramach innych ustaw
W podatku VAT działalnością nie będzie zlecenie uznane za działalność wykonywaną osobiście w ustawie o PIT (zatem zaliczone do art. 13 pkt 8 tej ustawy), ale tylko pod warunkiem, że z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
W konsekwencji zlecenie wyłączone z działalności gospodarczej w ustawie o pit i wykonywane np. z pomocą osób trzecich (zakwalifikowane do innych źródeł przychodów), może być działalnością gospodarczą na gruncie ustawy o VAT.
Odpowiednio składki ZUS i zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności odprowadzają osoby, które w podatku PIT mogą nie być zaliczone do przedsiębiorców, a to ze względu na to, że ustawa o ZUS odwołuje się w tym zakresie do definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, a nie w ustawie o PIT. Według ustawy o ZUS za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:
- osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych;
- twórcę i artystę;
- osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:
- w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
- z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;
- osobę prowadzącą niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki
- data utworzenia: 03-06-2011
- data modyfikacji: 01-06-2015