ZUS: za przejęcie dodatkowych zadań pracownicy mogą liczyć na podwyżki

Redakcja PIT.pl

W najbliższych dniach pracodawca zaprosi do rozmów wszystkie zakładowe organizacje związkowe działające w ZUS w celu uzgodnienia wysokości kwot oraz zasad podziału środków na podwyżki.

» W skarbówce „poleje się krew”! Urzędnicy walczą o podwyżki

Wielomiesięczne starania Prezes i Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rzecz wzrostu wynagrodzeń dla pracowników tej instytucji przyniosły pozytywny efekt. Dostępna wcześniej kwota na podwyżki (średnio po 300 zł na pracownika) dzięki obsłudze nowych zadań przez ZUS może zostać znacząco podwyższona.

W najbliższych dniach pracodawca zaprosi do rozmów wszystkie zakładowe organizacje związkowe działające w ZUS w celu uzgodnienia wysokości kwot oraz zasad podziału środków na podwyżki. Od tych uzgodnień uzależniony jest termin tak oczekiwanych przez pracowników wypłat. Zarząd ZUS stoi na stanowisku, że jak najszybsze uzgodnienia pozwolą na wypłacenie dodatkowych środków w połowie lipca z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku.

Źródło: shutterstock

Dodatkowo pozyskane środki, które zostaną przeznaczone na wzrost wynagrodzeń, są wyrazem docenienia zaangażowania pracowników ZUS w realizację nowych zadań nałożonych w ostatnim czasie. Dziś ZUS to nowoczesna instytucja, która szeroko działa na rzecz rodzin. To Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje programy Dobry Start, Rodzina 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy świadczenie żłobkowe. Nie zależy zapominać także o Polskim Bonie Turystycznym, a także wypłacie 13 i 14 emerytur. Oprócz tego ZUS w ostatnim czasie wykonał ogromną pracę na rzecz uchodźców z Ukrainy. Wszystkie te zadania z sukcesem zostały i są realizowane dzięki profesjonalnej postawie i odpowiedzialności pracowników.

ZUS w ostatnich latach zrobił ogromny krok do przodu, stał się nowoczesnym urzędem i otworzył się na potrzeby klientów. Postawiliśmy na elektronizację i automatyzację, która ułatwia klientom realizację ich spraw w ZUS, a także ułatwia ich obsługę przez naszych pracowników. Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców. Sami oni decydują, kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe.

Odpowiedzialność i dbałość o klientów ZUS była wielokrotnie testowana. Zawsze z tych trudnych sytuacji udało się wyjść obronną ręką. Przykładem jest wybuch pandemii Covid-19. Z dnia na dzień ZUS musiał przystosować się do nowej - trudnej - sytuacji. Bardzo szybko skierowano pomoc w postaci Tarczy antykryzysowej dla pracowników i pracodawców. Tytaniczna praca opłaciła się, udało się uratować setki miejsc pracy. Mówią o tym twarde dane. Z statystyk ZUS wynika bowiem, że na koniec maja liczba płatników składek i ubezpieczonych, w tym cudzoziemców, wzrosła miesiąc do miesiąca, a także jest znacznie wyższa niż przed wybuchem epidemii.

Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu pracowników Zakład stał się rozpoznawalny w całej Europie. W ostatnim czasie wizytował u nas premier Portugalii i nie ukrywał, że był pod wrażeniem zorganizowania ZUS. Szczególnie, jeśli chodzi o pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy. Ostatnio przyjęliśmy również gości z Azerbejdżanu, którzy podpatrywali nasze nowoczesne rozwiązania, w szczególności elektronicznie zwolnienia lekarskie e-ZLA. Nie ukrywali, że część z nich chcą wprowadzić u siebie. To pokazuje, że ZUS stał się marką nie tylko w Polsce, jako jeden z najnowocześniejszych urzędów, ale także na świecie. Wizyty zagranicznych gości tylko to potwierdzają.

Źródło: ZUS.pl

ZUS