Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

ZUS z urzędu ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie z ZUS przedsiębiorców z nadpłatą składek

Iwona Maczalska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w związku ze zmianą przepisów, wnioski o zwolnienie z ZUS przedsiębiorców, którzy zanotowali nadpłatę składek, zostaną ponownie rozpatrzone. Dotyczy to również wniosków z wydaną już wcześniej negatywną decyzją w sprawie zwolnienia.

» Przedsiębiorcy z nadpłatą składek odzyskają prawo do pełnego zwolnienia z ZUS. Są nowe przepisy

20 września 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1423), zawierające nowe rozwiązania dotyczące zwolnienia ze składek ZUS. W myśl nowych przepisów przedsiębiorcom, którzy posiadali na koncie płatnika nadpłatę – będzie przysługiwało prawo do zwolnienia z ZUS.

Zwolnienie z ZUS w przypadku nadpłaty składek - zmiany

Źródło: shutterstock.com

Nowe przepisy mają na celu uzupełnienie luki prawnej, w wyniku której przedsiębiorcy z nadpłatą składek ZUS definitywnie utracili prawo do uzyskania zwolnienia z ZUS za miesiąc kwiecień i maj.

» Zwolnienie z ZUS - nadpłata składek pozbawiła przedsiębiorców prawa do pełnego zwolnienia

ZUS z urzędu ponownie rozpatrzy wnioski

Jak twierdzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych ,, zgodnie z art. 10 ustawy z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1423), zwolnienie ze składek za kwiecień i maj również dotyczy składek opłaconych. ZUS z urzędu (bez dodatkowego wniosku) ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie z opłacania składek złożone do 30 czerwca przez płatników, którzy: posiadali nadpłatę lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem.

Oznacza to, że nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS bowiem rozpatrzy sprawę z urzędu.

Ponowne rozpatrzenie starych wniosków z negatywną decyzją ZUS

Nowe przepisy skierowane są nie tylko do przedsiębiorców, którzy nadal czekają na decyzję z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lecz również tych, którzy z uwagi na posiadaną nadpłatę uzyskali już negatywną decyzję z Zakładu. Nowe przepisy będą działały wstecz, co oznacza, że wnioski zostaną ponownie rozpatrzone nawet, gdy wcześniej ZUS odmówił udzielenia zwolnienia z ZUS.

Nadpłata składek do zwrotu bądź zaliczona na poczet przyszłych należności

Przedsiębiorcom, u których w związku z umorzeniem składek powstanie nadpłata, przysługiwać będzie prawo do wnioskowania o jej zwrot. Nadpłata zgodnie z wolą przedsiębiorcy będzie mogła zostać również zaliczona na poczet przyszłych należności.  

Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem zwrotu nadpłaty będą musieli poczekać jednak co najmniej do 20 września. Nowe przepisy wchodzą bowiem w życie dopiero 20 września.

 

/na podstawie zus.pl

Zwolnienia z ZUSKoronawirus w Polsce