ZUS pomoże rozliczyć roczną składkę zdrowotną za 2022 rok. Umów się na wizytę

Iwona Maczalska

Prawidłowe rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok spędza sen z powiek wielu księgowym i przedsiębiorcom. Osoby mające wątpliwości, jak zrobić to poprawnie, mogą skorzystać z pomocy pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest kilka form pomocy oferowanych przez ZUS.

» ZUS: Roczne rozliczenie zdrowotnej na nowych wzorach dokumentów ZUS DRA oraz ZUS RCA

Tylko do 22 maja płatnicy mają czas na dokonanie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zadanie to dla wielu nie jest łatwe i rodzi wiele pytań i wątpliwości. Płatnicy, którzy nie wiedzą jak rozliczyć swoją składkę zdrowotną za 2022 rok, mogą skorzystać z pomocy pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

» Jak ustalić podstawę wymiaru składki zdrowotnej 2022 na ryczałcie? Instrukcja ZUS

» Ustalanie podstawy wymiaru składki zdrowotnej na skali podatkowej. Instrukcja ZUS

ZUS pomoże w rozliczeniu składki zdrowotnej

Źródło: shutterstock

» Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. O czym nie można zapomnieć przed 22 maja?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Infolinia ZUS, pomoc w oddziale

Pomoc w zakresie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej pracownicy ZUS świadczą zarówno w drodze osobistej wizyty w oddziale, jak i za pośrednictwem telefonu.

Jak informuje Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski ,, „Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na to, że to pierwsze tego typu rozliczenie to mogą pojawić się pewne pytania i wątpliwości z tym związane. ZUS deklaruje wsparcie w przedsiębiorcom. Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas e- wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem [email protected]. Wątpliwości pomogą rozwiać również doradcy płatnika składek”.

 

Doradca płatnika składek w każdej placówce ZUS

Jedną z osób, które odpowie na najbardziej szczegółowe pytania dotyczące rocznego rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne jest tzw. doradca płatnika składek. Jak informuje ZUS na swojej stronie internetowej ,,Z usług doradcy płatnika składek możesz skorzystać w każdej placówce ZUS. Na ekranie biletomatu w sali obsługi klienta wybierz „Składki/Ubezpieczenia”, a następnie „Doradca płatnika”.

Warto jednak pamiętać, że każdą wizytę u doradcy należy wcześniej umówić. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE.

ZUSSkładka zdrowotna