Umowa na zastępstwo a ciąża - zwolnienie lekarskie, prawo do urlopu oraz świadczeń

Przedsiębiorcy zawieszający działalność gospodarczą często pytają, czy w trakcie zawieszenia powinni nadal wysyłać pliki JPK z deklaracją? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem zawieszenie działalności nie zawsze zwalania z obowiązku wysyłki JPK z deklaracją.
» Błędne oznaczenia kodu GTU w nowej strukturze JPK. MF radzi, jak dokonać korekty
Przedsiębiorcy, którzy dokonali zawieszenia swojej działalności gospodarczej często mają wątpliwości, czy w trakcie zawieszenia są automatycznie zwolnieni z obowiązku wysyłki JPK z deklaracją, czy może powinni wysłać tzw. ,,zerowy” plik JPK? Jak się okazuje są pewne sytuacje, w których wysyłka JPK w trakcie zawieszenia działalności nadal jest obowiązkowa.
Źródło: shutterstock.com
Odpowiedzi na to pytanie dostarcza nam Ministerstwo Finansów. Jak twierdzi ,, Jeżeli podatnik – z uwagi na zawieszoną działalność gospodarczą – nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT z deklaracją za okresy zawieszenia.
Jednak w niektórych sytuacjach (np. gdy dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów), pomimo zawieszenia działalności, uzupełnia ewidencję VAT i wysyła JPK_VAT z deklaracją.
» Nowy JPK_VAT od 1 października. Już teraz warto przygotować się na zmiany
W przypadku zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie trzeba składać deklaracji podatkowych – za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy (zgodnie z art. 99 ust. 7a ustawy o VAT). Jeżeli podatnik z powodu zawieszenia działalności gospodarczej nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT z deklaracją za okresy zawieszenia.”
Ministerstwo Finansów uczula jednak, że są pewne wyjątki, w których zwolnienie z obowiązku wysyłki JPK nie występuje i pomimo zawieszenia działalności przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć plik JPK z deklaracją. Wyjątki te reguluje art. 99 ust. 7b ustawy o VAT. Mowa o:
/ na podstawie mf,gov.pl
JPK Jednolity Plik KontrolnyZawieszanie firmy