Zawieszenie działalności gospodarczej. Czy nadal istnieje obowiązek wysyłania JPK z deklaracją?

Iwona Maczalska

Przedsiębiorcy zawieszający działalność gospodarczą często pytają, czy w trakcie zawieszenia powinni nadal wysyłać pliki JPK z deklaracją? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem zawieszenie działalności nie zawsze zwalania z obowiązku wysyłki JPK z deklaracją.

» Błędne oznaczenia kodu GTU w nowej strukturze JPK. MF radzi, jak dokonać korekty

Przedsiębiorcy, którzy dokonali zawieszenia swojej działalności gospodarczej często mają wątpliwości, czy w trakcie zawieszenia są automatycznie zwolnieni z obowiązku wysyłki JPK z deklaracją, czy może powinni wysłać tzw. ,,zerowy” plik JPK? Jak się okazuje są pewne sytuacje, w których wysyłka JPK w trakcie zawieszenia działalności nadal jest obowiązkowa.

JPK w trakcie zawieszenia działalności
Źródło: shutterstock.com

JPK w trakcie zawieszenia działalności - wysyłać, czy nie?

Odpowiedzi na to pytanie dostarcza nam Ministerstwo Finansów. Jak twierdzi ,, Jeżeli podatnik – z uwagi na zawieszoną działalność gospodarczą – nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT z deklaracją za okresy zawieszenia.

Jednak w niektórych sytuacjach (np. gdy dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów), pomimo zawieszenia działalności, uzupełnia ewidencję VAT i wysyła JPK_VAT z deklaracją.

» Nowy JPK_VAT od 1 października. Już teraz warto przygotować się na zmiany

W przypadku zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie trzeba składać deklaracji podatkowych – za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy (zgodnie z art. 99 ust. 7a ustawy o VAT). Jeżeli podatnik z powodu zawieszenia działalności gospodarczej nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT z deklaracją za okresy zawieszenia.”

Zawieszenie działalności gospodarczej – kto musi złożyć JPK z deklaracją?

Ministerstwo Finansów uczula jednak, że są pewne wyjątki, w których zwolnienie z obowiązku wysyłki JPK nie występuje i pomimo zawieszenia działalności przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć plik JPK z deklaracją. Wyjątki te reguluje art. 99 ust. 7b ustawy o VAT. Mowa o:

  • podatnikach dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
  • podatnikach dokonujących importu usług lub nabywających towary – w zakresie których są podatnikiem;
  • okresach rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;
  • okresach rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

/ na podstawie mf,gov.pl

JPK Jednolity Plik KontrolnyZawieszanie firmy