Do kiedy można składać rozliczenia PIT za 2020 rok?

Koniec grudnia to okres obowiązkowego spisu z natury magazynu przedsiębiorstwa. Korzystnym podatkowo działaniem jest obniżenie do minimum jego składu na koniec roku.
Zamknięcie roku w firmie / YAY foto
Spis obejmować powinien towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady. Nie należy w nim umieszczać składników majątku własnego niebędącego przedmiotem sprzedaży lub działalności – wyposażenia, środków trwałych, składników wytworzonych przeznaczonych na własny użytek firmy.
Spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie i zwierać co najmniej imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy), datę sporządzenia spisu, numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury, szczegółowe określenie towaru i innych składników nim objętych, jednostkę miary, ilość stwierdzoną w czasie spisu, cenę w złotych i groszach za jednostkę miary, wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową, łączną wartość spisu z natury oraz klauzulę „Spis zakończono na pozycji...”, podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu (wspólników).
<< Zamknięcie roku - ryczałt ewidencjonowany >>
Powinien obejmować nie tylko majątek znajdujący się w zakładzie, ale również towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza zakładem podatnika, a także towary obce znajdujące się w zakładzie podatnika. Towary obce nie podlegają wycenie; wystarczające jest ilościowe ich ujęcie w spisie towarów z podaniem, czyją stanowią własność.
<< Zamknięcie roku w podatku CIT >>
Przy prowadzeniu:
Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia (decyzja o zastosowaniu metody pozostawiana jest podatnikowi) albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia, przy czym:
Spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania. Dodatkowo spis:
Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji między przedsiębiorcami, gdzie jej wartość przekracza 15.000 zł została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.
W przypadku tego rodzaju transakcji, spis z natury pomniejsza się o kwotę, o którą podatnik zmniejszył koszty uzyskania przychodów lub zwiększył przychody podatkowe jeżeli zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenie przychodów związane było z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów (półfabrykatów), produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, objętych tym spisem. Pomniejszenia dokonuje się o tę część kwoty zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenia przychodów, która przypada na towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby (półfabrykaty), produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady, objęte tym spisem. Gdyby takiego odliczenia nie było, podatnik podwójnie obciążony zostałby podatkami za korzystanie z danego składnika majątku.
Piotr Szulczewski, PIT.pl