Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Wniosek o postojowe złożony w maju lub w czerwcu - jak liczyć 15% spadek przychodów

Iwona Maczalska 27.05.2020 12:39 (aktualizacja: )

Przedsiębiorcy chcący skorzystać ze świadczenia postojowego mają na to czas do końca czerwca. Do 30 czerwca można bowiem składać wnioski o przyznanie postojowego. Bez względu na to, czy wniosek zostanie złożony w maju, czy w czerwcu przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę kryterium spadku przychodów.

» Sprawdź w PUE status swojego wniosku o wypłatę świadczenia postojowego

Przedsiębiorcy, którzy nie złożyli jeszcze wniosku o świadczenie postojowe i zastanawiają się nad taką możliwością, powinni się śpieszyć. Został bowiem ostatni miesiąc na składanie wniosków o przyznanie świadczenia postojowego. W świetle obowiązujących przepisów ustawy antykryzysowej wnioski o świadczenia postojowe można składać tylko do 30 czerwca 2020 roku. Na chwilę obecną nie ma jeszcze informacji, czy możliwość wnioskowania o świadczenia postojowego w lipcu i sierpniu będzie kontynuowana.

» Świadczenie postojowe - Tarcza 4.0 szykuje zmiany

Składam wniosek o postojowe w maju lub czerwcu - jak ustalić kryterium spadku przychodów

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o świadczenie postojowe w maju, lub chcą to zrobić dopiero w czerwcu mają wątpliwości, jakie miesiące wziąć pod uwagę przy uwzględnianiu kryterium spadku przychodów w swojej firmie.

Z odpowiedzią wyszło Ministerstwo Pracy, które w wydanych przez siebie objaśnieniach prawnych stwierdziło, że ,, oceny spadku przychodu dokonuje się oceniając przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc”.

Oznacza to, że w przypadku wniosku złożonego przez przedsiębiorcę w maju przychód uzyskany w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu uzyskanego w marcu. Jeżeli jednak wniosek zostanie złożony po raz pierwszy w czerwcu, przychód z maja powinien być niższy o 15 proc. od przychodu z kwietnia. 

» ZUS: Nowe wnioski RDZ i RSP-D dostępne już w PUE

Zerowy przychód za miesiąc poprzedni a kryterium 15% spadku przychodów

Problematyczne staje się ustalenie spadku przychodów w sytuacji, gdy przychody w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie postojowe wynosiły zero. Jak tłumaczy ministerstwo pracy ,, jeżeli przychody w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie postojowe wynosiły 0, należy odnieść tę kwotę do miesiąca poprzedzającego ten miesiąc”. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy zerowy przychód wystąpił zarówno w maju, kwietniu, jak i marcu? Trudno wówczas jednoznacznie uznać, że sytuacja takiego przedsiębiorcy uległa pogorszeniu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja. Jak twierdzi - w przypadku ubiegania się o kolejną wypłatę świadczenia postojowego przedsiębiorca musi jedynie złożyć oświadczenie, że jego sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Na stronie ZUS.pl przeczytać można ,,Sam musisz ocenić czy Twoja sytuacja materialna uległa poprawie czy też nie. Porównaj swoją obecną sytuację do tej sprzed złożenia wniosku o pierwsze świadczenie. W oświadczeniu nie musisz wykazywać spadku przychodów o kolejne 15%, ale Twoja sytuacja materialna powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić”.

Świadczenie postojoweKoronawirus w PolsceHOT