Sprawdź PIT za 2022 rok. Zwrot podatku w e-Urzędzie Skarbowym mniejszy o ponad 1000 zł

Projekt Tarczy antykryzysowej 4.0 zawiera przepisy zwiększające grono przedsiębiorców mogących ubiegać się o wypłatę świadczenia postojowego. Kto skorzysta z postojowego w nowej odsłonie?
» Sprawdź w PUE status swojego wniosku o wypłatę świadczenia postojowego
Rządowy projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 – tzw. Tarcza antykryzysowa 4.0 trafiła 22 maja do Sejmu. Projekt zakłada liczne zmiany przepisów wprowadzając m.in. dopłaty do odsetek kredytów firmowych, wakacje kredytowe, czy liczne zmiany w przepisach prawa pracy. Jak się okazuje to nie wszystko. Projekt zawiera również zapisy zmieniające zasady przyznawania świadczenia postojowego przedsiębiorcom.
» Dopłaty do odsetek kredytów dla firm i inne decyzje rządu
Projekt najnowszej tarczy antykryzysowej rozszerza grono przedsiębiorców, którzy będą mogli ubiegać się o wypłatę świadczenia postojowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tarcza 4.0 wprowadza bowiem zmiany w artykule 15zg dotyczącym świadczenia postojowego.
» Tarcza 4.0: Urlopy bez zgody pracowników, niższe odprawy, obowiązek pracy zdalnej
Przypomnijmy, że w świetle obowiązujących przepisów ustawy antykryzysowej z grona osób, które mogą ubiegać się o wypłatę postojowego wykluczeni zostali przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i jednocześnie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innych tytułów np. umowa o pracę, czy umowa zlecenie. Wspomniani płatnicy nie mają obecnie prawa skorzystać ze świadczenia postojowego na skutek zbiegu tytułów do ubezpieczenia.
Projektowany art. 58 pkt 21 dokonuje zmian bezpośrednio w obowiązującym art. 15zg. W myśl zmian osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonującej również umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług – przysługiwać będzie również świadczenie postojowe.
Źródło: orka.sejm.gov.pl
I czytanie projektu odbędzie się w środę 27 maja. Choć nie wiadomo jeszcze, czy nowe brzmienie art. 15zg zostanie uchwalone w projektowanej formie, to projektodawcy zapewniają, że przedsiębiorcy, którzy pierwszy raz skorzystają ze świadczenia postojowego, wniosek będą mogły składać również trzykrotnie.
Świadczenie postojoweKoronawirus w Polsce