Pobierz e-pity 2019

Wakacyjne biznesy a kasa fiskalna

Piotr Szulczewski 03.06.2014 09:00 (aktualizacja: )

03.06 Wakacyjne biznesy a kasa fiskalna

Piotr SzulczewskiMycie szyb samochodów na skrzyżowaniach, sprzedaż róż w ośrodkach wakacyjnych, czy też handel watą cukrową lub hamburgerami i hot-dogami w przenośnym kramiku z parasolem. Wakacyjne szybkie biznesy przynoszą spore przychody, powinny być więc zgłaszane jako firma oraz opodatkowane. Tak jednak dzieje się bardzo rzadko.

Zarobki wakacyjnych biznesmanów sięgają kilku tysięcy złotych dziennie. Kwoty niedeklarowane przed fiskusem przez pojedynczego handlarza mogą zatem sięgać nawet kilkuset tysięcy miesięcznie. Pierwszym i najbardziej widocznym dowodem na ukrywanie źródeł przychodów jest brak kasy fiskalnej.

Zwolnienie z kasy fiskalnej dotyczy niewielkiej wartości obrotu – jedynie 20.000 zł rocznie (tzw. zwolnienie podmiotowe, ze względu na wartość obrotów). Nawet w przypadku działalności sezonowej limit ten łatwo przekroczyć – choćby ze względu na to, że kwota ta dotyczy obrotu, czyli całości generowanej sprzedaży.

Kasa fiskalna powinna dotyczy każdego rodzaju sprzedaży, zatem handlarz sezonowy nie może się bronić słowami, że kasa jest w siedzibie firmy i paragon zostanie wystawiony na życzenie (żądanie) kupującego. Każda sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej musi zostać na kasie nabita i zaewidencjonowana. Dotyczy to również handlu obwoźnego, prowadzonego na stoiskach, kramach, na plaży, na deptaku czy na ulicach przy oknach samochodów.

Podatnik, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej nie jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji. Sprzedaż niedokumentowaną na kasie fiskalnej należy wykazać w dowodach wewnętrznych sporządzanych na koniec każdego dnia. Ewidencjonowanie sprzedaży na podstawie dowodów wewnętrznych prowadzi się w powiązaniu z podatkową księgą przychodów i rozchodów. Do niej trafiać powinny dowody wewnętrzne, będące podstawą rozliczenia przychodu ze sprzedaży, której wartość nie przekroczyła 20.000 zł. Zapisów w księdze, co do zasady dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Po przekroczeniu wartości i instalacji kasy fiskalnej, przychód rozliczać należy na postawie zestawienia sprzedaży na kasie (raport dobowy).

 

Podstawa prawna: Par. 19 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2003, nr 152, poz. 1475 ze zm.).

 

Piotr Szulczewski,
VAT.pl