Umorzone składki ZUS zdrowotne w 2020 roku. Jak wypełnić PIT-16A?

Iwona Maczalska

Tylko do 1 lutego 2021 roku podatnicy mają czas na złożenie deklaracji PIT-16A  za 2020 rok w urzędzie skarbowym. W 2021 roku przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową mają więcej wątpliwości związanych z prawidłowym wypełnieniem PIT-16A. Największy problem budzi kwestia wykazania składek zdrowotnych, umorzonych w ramach Tarcz antykryzysowych w deklaracji PIT-16A.

» Rozlicz kartę podatkową na PIT-16A online. Nie biegaj z papierową deklaracją

Przedsiębiorcy, którzy w 2020 roku skorzystali z czasowego zwolnienia ze składek ZUS społecznych i zdrowotnych w ramach Tarcz antykryzysowych mają wątpliwości, jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-16A za 2020 rok. Często pojawia się pytanie, czy i w jaki sposób wskazać składki zdrowotne zwolnione w PIT-16A.

 PIT-16A za 2020 rok a składki ZUS umorzone
Źródło: shutterstock.com

W PIT-16A składki faktycznie zapłacone

Wypełniając w 2021 roku druk PIT-16A należy wziąć po uwagę podstawową zasadą obowiązującą przy sporządzaniu PIT-16A. Zasada ta mówi, że w druku PIT-16A wykazuje wyłącznie składki faktycznie opłacone oraz odliczone w danym roku podatkowym. W druku PIT-16A ujmujemy zatem nie te składki, które zostały wykazane w deklaracjach rozliczeniowych z ZUS, lecz te, które zostały faktycznie opłacone na indywidualny rachunek składkowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik dokonał odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej. Nawet jeśli tego nie uczynił, zobowiązany jest do terminowego przekazania druku PIT-16A do urzędu skarbowego.

PIT-16A: co ze składkami zdrowotnymi umorzonymi w 2020 roku?

Skoro w PIT-16A ujmujemy składki zdrowotne faktycznie zapłacone w danym roku podatkowym, to czy należy wykazywać w niej składki umorzone w ramach Tarczy antykryzysowej?

» Zmiany w karcie podatkowej od 1 stycznia 2021 roku

Odpowiedź brzmi nie. Przedsiębiorca skoro nie dokonał fizycznej zapłaty składki zdrowotnej, nie miał możliwości dokonać jej odliczenia od karty podatkowej, a tym samym nie ma możliwości wykazać jej kwoty w deklaracji PIT-16A. Jak wypełnić zatem miesiące, w których doszło do umorzenia składek?

,,W przypadku zwolnienia ze składek zdrowotnych, w PIT-16A po prostu nie wypełniamy danych pól. To uniwersalna zasada, jak przy każdym rozliczeniu PIT jeśli składki były nieopłacane. Aczkolwiek wpisanie w dane pola zera również nie będzie błędem." - mówi Agnieszka Górecka, główna księgowa PGA Accounting.

Potwierdza to również Anna Bech, Kierownik ds. Kadr i Płac w firmie GK Capital ,,W PIT-16A pola dotyczące miesięcy zwolnionych z opłacania składki zdrowotnej należy zostawić puste.  Jednak w przypadku wpisania w tych polach zera, nie będzie to traktowane jako błąd".

Rozliczenie roczneKarta podatkowaZwolnienia z ZUSKoronawirus w Polsce