Rozlicz kartę podatkową na PIT-16A online. Nie biegaj z papierową deklaracją

Katarzyna Sudaj

Nie czekaj na formularz interaktywny PIT-16A z Ministerstwa Finansów, bo go nie będzie. Już teraz wyślij zeznanie za 2020 rok dla karty podatkowej korzystając z programu do rozliczeń rocznych albo biegnij z papierową deklaracją do urzędu skarbowego.

» Zmiany w karcie podatkowej od 1 stycznia 2021 roku

Rozlicz kartę podatkową na PIT-16A online. Nie biegaj z papierową deklaracją
Źródło: shutterstock.com

Do kiedy PIT-16A w 2021 roku? Termin rozliczenia karty podatkowej za 2020 rok

Podatnicy rozliczający się w 2020 roku na zasadach karty podatkowej (np. fryzjerzy, kosmetyczki, jubilerzy, ślusarze) mają czas do końca stycznia, by przekazać do urzędu skarbowego zeznanie PIT-16A, czyli deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. W tym roku 31 stycznia przypada w niedzielę, więc termin przesuwa się na poniedziałek 1 lutego 2021 roku.

DeklaracjaPobierzOpis deklaracji
PIT-16A (11)aktywny skoroszyt excellDeklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego
PIT-16Z/PIT-16ZS (14)aktywny skoroszyt excellInformacja o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności

» Umorzone składki ZUS zdrowotne w 2020 roku. Jak wypełnić PIT-16A?

Resort finansów nie opracuje interaktywnego druku PIT-16A za 2020 rok

Podobnie jak rok temu na stronie MF widnieje informacja, że „Każdy PIT prócz formularzy karty podatkowej (PIT-16A, PIT-16, PIT-16Z) możesz złożyć w formie interaktywnego pliku PDF.”


Źródło: MF

W poprzednim sezonie rozliczeń rocznych również podatnicy nie mieli możliwości skorzystania z takiego formularza MF. Za pomocą karty podatkowej rozlicza się co prawda niewielka grupa podatników, jednak i oni zasługują na ułatwienia – choćby możliwość elektronicznego rozliczenia i wysyłki deklaracji PIT-16A. Można takie rozliczenie zrealizować w bezpłatnym programie e-pity lub korzystając z komercyjnego pliku PIT-16A.

Karta podatkowaRozliczenie roczne