Ulga termomodernizacyjna – czy w zeznaniu za 2017 r. można ująć wydatki na docieplenie

Piotr Szulczewski 12.03.2018 11:00 (aktualizacja: )

Zgodnie z zapowiedziami rządu istnieć będzie możliwość zastosowania ulgi podatkowej związanej z ociepleniem domów oraz z korzystaniem z kredytów na czynności termomodernizacyjne. Czy warto wstrzymać się ze złożeniem deklaracji PIT za 2017 r. w związku z wprowadzeniem nowej ulgi podatkowej?

[aktualizacja 04.12.2018]:Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą ulgę termomodernizacyjną

Ulga termomodernizacyjna – czy w zeznaniu za 2017 r. można ująć wydatki na docieplenie

Ulga termomodernizacyjna – czy w zeznaniu za 2017 r. można ująć wydatki na docieplenie

 

Zgodnie z informacją Wiceministra Przedsiębiorczości i Technologii, uruchomiono rozmowy z Ministerstwem Finansów na temat termomodernizacyjnej ulgi podatkowej na wzór ulgi remontowo-budowlanej. Z treści informacji wynika zatem, że spodziewać się należy odliczenia od dochodu lub podatku kwoty wydatkowanej na instalowanie lub modernizacje nieruchomości w związku z ich dociepleniem. Drugim narzędziem oprócz ulgi związanej z wydatkami aktywizującym działania obywateli w przestrzeni gospodarki ciepłem lokali miałyby być instrumenty finansowe - kredyty i pożyczki, które pozwolą na przeprowadzenie termomodernizacji.

[aktualizacja 10.04.2019r.]: MF rozpoczyna konsultacje podatkowe w sprawie ulgi termomodernizacyjnej

Podatnicy, którzy w 2017 r. dokonali modernizacji nieruchomości i wydatkowali kwoty na poczet ich ocieplenia nie mają na tę chwilę podstawy by spodziewać się, by ulga objęła ich w rozliczeniu tego roku. Ci wszyscy, którzy planują prace ociepleniowe i chcą skorzystać z odliczenia, powinni śledzić prace legislacyjne – ulga nie jest obecnie przedmiotem obrad parlamentarnych lub projektu rządowego. Możliwe jest zatem, że wejdzie w życie z mocą wsteczna za cały rok 2018 albo dopiero za rok 2019.

Nie ma podstaw by obecnie w deklaracji PIT wprowadzać i odliczać wydatki na modernizacje nieruchomości. W rozliczeniach PIT nie obowiązuje żadna ulga budowlana – natomiast jedynie na prawach nabytych część podatników korzysta z prawa odliczania odsetek od kredytów zaciągniętych na cele mieszkaniowe (stara ulga odsetkowa).

Piotr Szulczewski, PIT.pl

NieruchomościPIT-37Rozliczenie roczne