Tylko do wtorku czas na złożenie wniosku o zwolnienie z ZUS. Zrobisz to tylko elektronicznie

Iwona Maczalska

Płatnicy chcący otrzymać zwolnienie ze składek ZUS powinni się śpieszyć. Ostateczny termin na złożenie wniosku mija 30 czerwca. Składając wniosek warto pamiętać o zmianach wprowadzonych Tarczą 4.0.

Tylko do 30 czerwca firmy chcące uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień i maj mają czas na złożenie wniosku. Od środy 24 czerwca obowiązują jednak ograniczone metody wnioskowania o świadczenie.

Wniosek RDZ do 30 czerwca wyłącznie przez PUE

Przedsiębiorcy, którzy przed 30 czerwca chcą złożyć wniosek RDZ o zwolnienie ze składek ZUS muszą pamiętać, że od 24 czerwca mogą to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem platformy PUE. O zwolnienie ze składek nie zawnioskują już, jak miało to miejsce dotychczas, w formie tradycyjnej (papierowej) za pośrednictwem poczty. Nie ma także możliwości złożenia wniosku RDZ w placówce ZUS. Wszystko to za sprawą nowych przepisów prawa, wprowadzonych w drodze Tarczy 4.0, podpisanej kilka dni temu przez prezydenta. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,, Zmiany we wnioskowaniu o postojowe i zwolnienie z ZUS. Nowe przepisy Tarczy 4.0”.

Jak złożyć wniosek RDZ przez PUE?

Aby złożyć wniosek RDZ konieczne jest założenie konta w PUE. Rejestrację kończy potwierdzenie tożsamości, które może być dokonane poprzez system bankowy, profil zaufany bądź kwalifikowany podpis elektroniczny. Wniosek RDZ w platformie PUE znajdziesz w zakładce ,,Płatnik" – przechodząc kolejno do zakładki ,,Dokumenty i Wiadomości [Dokumenty robocze]" – a następnie klikając w przycisk ,,Utwórz nowy".

Źrodło: PUE ZUS

Osoby, które mają problem ze złożeniem wniosku w PUE mogą również skorzystać ze wskazówek ZUS, o których pisaliśmy w artykule ,, Zwolnienie z ZUS - kogo dotyczy, jak złożyć wniosek, co zyskasz”.

Ważne dokumenty rozliczeniowe za marzec - maj 2020 r.

Warto pamiętać, że jednym z warunków uzyskania zwolnienia ze składek ZUS jest wysłanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,w  terminie do 30 czerwca dokumentów rozliczeniowych za marzec - maj 2020 r. Brak dostarczenia dokumentów spowoduje, że zwolnienie zostanie przez ZUS odrzucone. 

Zwolnienia z ZUSKoronawirus w Polsce