1500 zł na opiekę nad dzieckiem, nowe urlopy i krótszy czas pracy –zmiany dla rodziców i pracowników

Z rozwiązań tarczy antykryzysowej nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej w 2019 r. Warunkiem otrzymania świadczeń jest porównanie przychodu rok do roku, stąd wielu przedsiębiorców, którzy zaczęli działać od grudnia 2019 r., nie będzie mogło skorzystać z pomocy proponowanej przez rząd.
Źródło: shutterstock.com
Przedsiębiorcy, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej w 2019 r. nie mogą liczyć na dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie z opłacania składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej 5.0 oraz 6.0. Nie spełniają bowiem warunków pozwalających na porównanie dochodów rok do roku.
Od 15 października 2020 roku przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Wnioski mogą składać wyłącznie elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Warunkiem wystąpienia o świadczenie postojowe jest prowadzenie jako przeważającej działalności gospodarczej – na dzień złożenia wniosku – oznaczonej kodem PKD 79.11A lub 79.90A. Chodzi o pilotów wycieczek, przewodników turystycznych oraz agentów turystycznych.
Przedsiębiorca, który ubiega się o dodatkowe świadczenie postojowe lub zwolnienie z opłacania składek z tarczy 5.0, we wniosku powinien podać kod przeważającej działalności (na dzień złożenia wniosku) oraz spełnić pozostałe warunki wskazane w przepisach.
W przypadku wniosku o dodatkowe świadczenie postojowe oraz o zwolnienia ze składek należy wykazać m.in. co najmniej 75-procentowy spadek przychodów z miesięcy 2020 w porównaniu z miesiącami z 2019 roku. Zatem przedsiębiorca, który nie prowadził działalności w ubiegłym roku pozostaje bez pomocy, gdyż nie spełni warunku spadku przychodów.
Jak podaje ZUS, niektórzy przedsiębiorcy tuż przed złożeniem wniosku o pomoc z tarczy zmieniają kod PKD na taki, który obejmuje tarcza. Z wyjaśnień Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii do tarczy antykryzysowej, na które powołuje się ZUS, wynika że analizując wniosek organ sprawdza czy PKD przedsiębiorcy było przeważającą działalnością również w 2019 roku. Dlatego firmy, które zmieniły kod PKD nie otrzymają pomocy.
Podobna sytuacja dotyczy tworzonych przepisów dla tarczy 6.0. Warunkiem otrzymania zwolnienia z opłacania składek ZUS ma być posiadanie odpowiedniego numeru kodu PKD jako dominującego, prowadzenie działalności przed 30 września 2020 r., zgłoszenie do 30 czerwca podmiotu jako płatnika składek, wykazanie, że przychód w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w listopadzie 2019 r. Zatem przedsiębiorcy, którzy zaczęli działalność od grudnia 2019 r, i prowadzili ją dotąd, na wsparcie liczyć nie mogą.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w grudniu 2019 r. nie mogą również liczyć na jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. Warunkiem do otrzymania takiego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego numeru kodu PKD jako dominującego, uzyskanie w październiku albo listopadzie 2020 r. niższego co najmniej o 40 proc. przychodu z tej działalności, w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie w 2019.
Minister Finansów Tadeusz Kościński, podkreślał, że potrzebna jest chirurgiczna precyzja, żeby pomoc trafiała dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. W wyniku nowych przepisów na pomoc nie mogą liczyć Ci, którzy działalność rozpoczęli na przełomie 2019 r. i kontynuowali pomimo pandemii Covid-19.
Koronawirus w PolsceZwolnienia z ZUSŚwiadczenie postojoweMikropożyczkaHOT