Święto Bożego Ciała a długi weekend czerwcowy. Ile wolnego dla pracowników?

Iwona Maczalska

Już za chwilę obchodzić będziemy święto Bożego Ciała. To idealny czas na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego i udanie się na dłuższy weekend czerwcowy. Sprawę ułatwi dodatkowy dzień wolny od pracy, który w czerwcu zyskają pracownicy.

» Czas pracy w maju i czerwcu 2022. Kiedy kolejny długi weekend?

Przed nami święto Bożego Ciała. W myśl ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 1951r., 4, poz.28, z późn. zm.) jest to święto kościelne, w którym pracownicy są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy. W 2022 roku przypada ono w czwartek 16 czerwca, co umożliwi skorzystanie z dłuższego weekendu czerwcowego. Wystarczy spełnić jednak jeden warunek.  

» Dni wolne od pracy - Wymiar czasu pracy 2021 - 2022

Dodatkowe dni wolne w czerwcu 2022

Źródło: shutterstock

Dodatkowy dzień wolny od pracy w czerwcu 2022 roku

W czerwcu 2022 roku pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przepracują 168 godzin pracy, w trakcie 21 dni. W tym miesiącu zyskają jeden dodatkowy dzień wolny od pracy z uwagi na jedno święto przypadające w czerwcu. Mowa o święcie Bożego Ciała, które celebrować w tym roku będziemy w czwartek 16 czerwca.

W czerwcu szansa na długi weekend czerwcowy

Pracownicy chcący wydłużyć sobie urlop, mają na to szansę właśnie w tym miesiącu. Ponieważ Boże Ciało przypada w czwartek 16 czerwca, wystarczy wziąć wyłącznie jeden dzień urlopu wypoczynkowego w piątek 17 czerwca, by skorzystać z dłuższego – aż 4 dniowego wolnego.

Czy za święto Bożego Ciała należy się dodatkowe wolne?

Pracownicy pytają, czy za święto Bożego Ciała mogą odebrać dodatkowe wolne? Niestety nie będzie takiej możliwości. Prawo do odebrania dodatkowego dnia wolnego od pracy dotyczy wyłącznie dni świątecznych przypadających w sobotę. Każde inne święto nie obniża wymiaru czasu pracy i tym samym nie uprawnia do odebrania dodatkowego dnia wolnego od pracy.  

UrlopKodeks pracyWymiar czasu pracy