Świadczenie postojowe z Tarczy. Czy należy uwzględnić w rozliczeniu PIT za 2020 rok?

Iwona Maczalska

Trwa sezon rocznych rozliczeń podatku PIT za 2020 rok. Wątpliwości przedsiębiorców budzi kwestia konieczności uwzględnienia w deklaracji PIT, wysokości świadczeń postojowych wypłaconych w ramach Tarcz antykryzysowych. Czy postojowe należy uwzględnić w rozliczeniu PIT 2020?

» Tarcza antykryzysowa a rozliczenie PIT 2020. Jak rozliczyć ?

Do 30 kwietnia 2020 roku trwa sezon rocznych rozliczeń podatku PIT. W 2021 roku wielu przedsiębiorców nie zostawiło rozliczenia na ostatnią chwilę, i już zaczęło rozliczać swoje dochody osiągnięte w roku poprzednim. Liczne wątpliwości budzi jednak kwestia uwzględnienia w rozliczeniu PIT wysokości wypłaconych przez ZUS świadczeń postojowych, w całym 2020 roku.

Świadczenie postojowe a roczny PIT 2020

Źródło: shutterstock

Świadczenie postojowe z PIT, czy bez PIT?

Zanim zaczniemy uwzględniać w rozliczeniu PIT za 2020 rok wysokość świadczeń postojowych, należy zastanowić się w pierwszej kolejności, czy świadczenia te są objęte podatkiem PIT, czy może zostały przez ustawodawcę zwolnione z opodatkowania? W myśl art. 52m pkt. 1 ustawy antykryzysowej z 31 marca 2020 roku (Dz.U. 2020 poz. 568), świadczenia postojowe wypłacane w ramach Tarcz antykryzysowych pozostają zwolnione z podatku PIT. Co więcej nie traktuje się ich jako pomoc publiczną. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

» MF radzi, jak poprawnie sporządzić PIT-36 za 2020 rok. Jest zaktualizowana broszura informacyjna

Świadczenie postojowe a roczne rozliczenie PIT za 2020 rok

Skoro w myśl ustawy antykryzysowej z dnia 31 marca 2020 roku, świadczenia postojowe zwolnione są z podatku PIT, to oznacza to, że przedsiębiorcy nie muszą martwić się o ich rozliczenie w swoich zeznaniach PIT za 2020 rok.

Jeżeli zatem w związku z trwającą pandemią przedsiębiorca otrzymał choć jedno świadczenie postojowe z ZUS, nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku PIT od tego wsparcia. W konsekwencji nie ma również obowiązku rozliczania go w rocznych zeznaniach PIT za 2020 rok.

Dodatkowe świadczenie postojowe i jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe

Zwolnione z opodatkowania podatkiem PIT zostały również dodatkowe świadczenie postojowe, jak i jednorazowe świadczenie postojowe. Świadczenia te podobnie, jak w przypadku zwykłego świadczenia postojowego, nie muszą być rozliczane w deklaracji PIT za 2020 rok. 

Świadczenie postojoweRozliczenie rocznePIT-36Płatnik PITKoronawirus w Polsce