Umorzone składki ZUS zdrowotne w 2020 roku. Jak wypełnić PIT-16A?

Nie uda się wprowadzić do ustawy o VAT zmian w zasadach zapłaty podatku VAT w zakładanym pierwotnie terminie kwietnia 2018 r. Senat wprowadził poprawki do projektu ustawy, przesuwając tym samym termin o kolejny kwartał.
Split payment 2018 / YAY foto
Dopiero 1 lipca 2018 r. podatnicy będą mogli rozliczać podatek VAT bazując na nowych zasadach zapłaty podatku. Przesunięte zasady wprowadzają przelewy nowym poleceniem przelewu w kwocie netto i kwocie VAT na rzecz sprzedawcy, a zatem zapłata będzie dzielona pomiędzy:
<< Split payment - nowy pomysł na podatek VAT>>
To od decyzji nabywcy zależeć będzie, czy płatność podzielona zostanie na dwie części, czy odbędzie się bez wykorzystania mechanizmu podzielonej płatności. Zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywana będzie w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu w którym wskazać będzie trzeba dane z faktury, tj.:
Po dokonaniu takiego przelewu – po stronie sprzedawcy nastąpi podział przelewanych kwot pomiędzy rachunek VAT a rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa. Swobodnie dysponować będzie można wyłącznie środkami na rachunku rozliczeniowym.
W efekcie stosowania przez nabywcę tego rodzaju płatności ograniczona zostanie natomiast możliwość pełnego dysponowania przez sprzedawcę należnym podatkiem VAT. Nie będzie mógł on tej kwoty przeznaczać do dowolnych celów – przechowywany będzie wyłącznie w związku z prowadzeniem rozliczeń VAT, a ewentualne inne przeznaczenie środków wymagać będzie zgody organów podatkowych.
< Split payment zachwieje polską gospodarką >>
Na koniec okresu rozliczeniowego podatnik VAT będzie mógł wpłacać VAT korzystając ze środków zgromadzonych na rachunku VAT. Dopłaty VAT dokonywać będzie można z pozostałych rachunków podatnika. Nie będzie on musiał całości zobowiązania rozliczać wyłącznie z rachunku VAT.
Piotr Szulczewski, PIT.pl