Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Składki ZUS uzależnione od przychodu coraz bliżej. Poprawki w Sejmie

Iwona Maczalska

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna pracująca nad tzw. małym ZUS-em zaproponowała wprowadzenie kilku poprawek do projektu ustawy. Ustawa zakłada, że firmy, których przychód nie przekracza 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogły od 1 stycznia 2019 r. płacić niższą składkę na ZUS.

W Sejmie trwają prace nad  projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczneosób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. W myśl projektu osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na mniejszą skalę, czyli te, których miesięczny przychód nie przekracza 2,5 krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to 5250 zł) będą mogły od przyszłego roku skorzystać z obniżonego ZUS-u.

Warto przy tym zaznaczyć, że nie chodzi o ulgę na tzw. start czyli rozpoczęcie działalności. Przedsiębiorcy zainteresowani zastosowaniem obniżonego ZUS-u od stycznia 2019 roku będą mogli w pierwszej kolejności skorzystać z tzw. ulgi na start zwalniającej  z opłacania składek ZUS społecznych przez okres 6 miesięcy, potem przez 24 miesiące mogą skorzystać z aktualnie obowiązującego preferencyjnego ZUS-u dla młodych firm. Nowa ulga uzależniona od przychodu jest niejako trzecią możliwością obniżenia kosztów prowadzenia firmy dla przedsiębiorców, którzy nie rozwinęli działalności na szeroką skalę.

Możliwość opłacania obniżonych składek przysługiwać będzie jedynie przez 36 miesięcy zawartych w okresie kolejnych 60 miesięcy. Oznacza to, że firma, która cały czas ma niskie przychody, tylko przez trzy kolejne lata może opłacać niższe składki ZUS, a potem na dwa lata musi wrócić do opłacania ZUS-u w normalnej wysokości. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu ,, Składki ZUS od przychodu. Jest projekt i zaskakujące zmiany”.

 

Drobne poprawki do ustawy o tzw. małym ZUS-ie

Zmiany zaproponowane na posiedzeniu Sejmu przez partię PiS obejmują jedynie drobne zmiany. Jak poinformował przewodniczący komisji Wojciech Murdzek z partii PiS "Komisja zaproponowała praktycznie dwie minimalne korekty legislacyjne. Żadnych merytorycznych zmian nie było".


Aktualnie projekt trafił do drugiego czytania.