Składka zdrowotna od składki zdrowotnej - niektórzy przedsiębiorcy zapłacą dwa razy

Ewelina Czechowicz

Już dziś upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Niektórzy z przedsiębiorców, którzy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku zdrowotnego, zapłacą składkę od składki. Kiedy i dlaczego to się stanie? – wyjaśniamy

ZUS: do 1 czerwca należy wysłać wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej — PIT.pl

Nadpłacona składka zdrowotna – dodatkowe obciążenia podatkowe

Jak pisaliśmy na łamach PIT.pl, nadpłata składki zdrowotnej wywoła konsekwencje w niektórych rozliczeniach podatkowych. U niektórych przedsiębiorców spowoduje też obowiązek zapłaty składki od składki zdrowotnej.

Nadpłata rocznej składki zdrowotnej wywoła skutki w PIT za 2023 r. - PIT.pl

Skala podatkowa zwrot składki zdrowotnej

U przedsiębiorcy opodatkowanego na zasadach ogólnych, zwrot składki zdrowotnej za 2022 rok nie będzie wywierał wpływu podatkowego. Przedsiębiorca nie zapłaci podatku ani dodatkowej składki zdrowotnej.

Składka zdrowotna od składki zdrowotnej

Ryczałt a zapłata dodatkowej składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, którzy opodatkowani są ryczałtowo i uzyskają zwrot składki zdrowotnej za 2022 rok, będą musieli doliczyć go do przychodów za 2023 rok. U nich zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej nie spowoduje zwiększenia składki zdrowotnej.

Podatek liniowy a składka zdrowotna

W sytuacji kiedy przedsiębiorca opodatkowany jest podatkiem linowym zwrot nadpłaconej składki za 2023 rok powoduje obowiązek korekty kosztów podatkowych w sytuacji kiedy składka była zaliczana do kosztów. Tym samym u przedsiębiorcy zwiększy się dochód i przedsiębiorca będzie musiał zapłacić 19 % podatek od zwróconej składki zdrowotnej oraz 4,9 % składki zdrowotnej.

Zmiana formy opodatkowania

Przedsiębiorcy, którzy zmieniali formę opodatkowania w rozliczeniu rocznym i zdecydowali się na pit na skali a w ubiegłym roku płacili podatek liniowo, zwrot składki będą musieli opodatkować wg skali i zapłacić 9 % składki zdrowotnej od otrzymanej nadpłaty.

Składka zdrowotnaZUSNiski ZUSRozliczenie roczne