Składka zdrowotna dla liniowców za styczeń 2022 roku. 4,9% czy 9%?

Iwona Maczalska

Zmiany w ustalaniu składki zdrowotnej w 2022 roku dotkną również przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym. Okazuje się, że w przypadku tej formy opodatkowania pojawiła się kolejna nieścisłość w ustawie Polski Ład. Chodzi o obowiązującą stopę składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku.

» Polski Ład - zmiany w podatku liniowym od stycznia 2022 r.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna – w ustawie Polski Ład znaleziono kolejną dziurę w przepisach. Tym razem dotyczy ona przedsiębiorców opodatkowanych 19-proc. stawką PIT. O co chodzi?

Jaka składka zdrowotna za styczeń 2022 dla liniowców?

Źródło: shutterstock

» Polski Ład - co dalej z podatkiem liniowym?

Stawka procentowa składki zdrowotnej za styczeń 2022. ZUS swoje, ustawodawca swoje

Tym razem nieścisłość dotyczy wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, jaka będzie obowiązywać liniowców za styczeń 2022 roku. Jak pisze DGP "Chodzi o wysokość składki zdrowotnej za styczeń 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi, że wyniesie ona 9 proc., czyli tyle, ile wynosiła do tej pory. Ale z wchodzących w życie 1 stycznia 2022 r. przepisów wynika co innego - że liniowców będzie już obowiązywać nowa wysokość 4,9 proc. Nie zmieni się jedynie podstawa wymiaru - za styczeń 2022 r. będzie ona jeszcze taka sama jak w mijającym 2021 r.”. Jaka zatem powinna być prawidłowa wysokość składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku?

Jaka zdrowotna za styczeń 2022 r. w przypadku podatku liniowego?

Eksperci mówią wprost – ujęte w ustawie Polski Ład przepisy to pomyłka ustawodawcy. Nawet jeśli ZUS ma rację, liczy się przepis ujęty w uchwalonej ustawie Polski Ład. ZUS bowiem nie może stanowić swojej wykładni prawa. Jaką składkę zdrowotną za styczeń 2022 roku zatem zapłacić? Ostateczny termin jej zapłaty minie w lutym. Prawdopodobnie do tego czasu zostaną zgłoszone kolejne poprawki do ustawy Polski Ład i nieścisłość ta zostanie uregulowana. Jeżeli jednak tak się nie stanie, DGP radzi "warto dążyć do wydania przez ZUS decyzji; czy to o odmowie zwrotu nadpłaconej składki (gdy przedsiębiorca uiści ją w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru), czy to o odmowie wypłaty np. zasiłku chorobowego (ze względu na „rzekomą” zaległość spowodowaną niedopłatą składki)”.

Polski ŁadSkładka zdrowotna