Rząd się chwali: to będzie rekordowy rok dla 1,5% podatku z PIT dla OPP! Czy naprawdę?

Katarzyna Sudaj

Resort finansów podał do wiadomości, że dochody organizacji pożytku publicznego nie tylko nie zmaleją, ale wręcz wzrosną w stosunku do poprzedniego roku - o ok. 210 mln zł. Czy rzeczywiście tak bezrefleksyjnie mamy wierzyć w te zapewnienia, że tegoroczny sezon rozliczeń rocznych będzie taki korzystny dla OPP?


Źródło: shutterstock.com

Wczoraj ukazał się ministerialny komunikat, w którym rząd przekonuje, że zadbał o interes organizacji pożytku publicznego. Teraz one  będą otrzymywać 1,5 proc. podatku, zamiast 1 proc. – jak to było w latach poprzednich. Tak, wiadomość oznacza, że teoretycznie do OPP może trafić półtora razy więcej środków niż w poprzednim roku.

Jednak matematyczne przełożenie jest tu zbyt wielkim uproszczeniem. Przypomnijmy, że dlatego podniesiono odpis z 1 do 1,5 % podatku PIT dla OPP, gdyż ostatnie zmiany podatkowe sporą grupę podatników wykluczyły z możliwości przekazywania tej kwoty dla OPP, a innym znacząco obniżyły kwoty podatku. O czym mowa? Ano dziesięciokrotny wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, obniżenie stawki podatkowej z 17 do 12% PIT spowodowały, że niemal 90% emerytów i rencistów przestało płacić podatki, bo ich całoroczne dochody są zwolnione z podatku. A jeśli tak, to nie mają oni prawa do przekazania podatku dla OPP, bo go nie płacą.

Ponad 600 tys. podatników już nie skorzysta z ulgi na leki

 

Grosz do grosza, aż uzbiera się kilka tysięcy i milionów

Od dawna wiadomo, że to właśnie wielka ilość małych wpłat przekazywanych od najmniej zarabiających podatników i emerytów budowała te duże kwoty, które trafiają na konta wspierające np. leczenie poważnie chorych dzieci z sąsiedztwa. I choć rząd przekonuje, że akurat ci podatnicy przekazywali niewielkie kwoty i ich brak powinny zastąpić zwiększone do 1,5% kwoty podatku przekazywane przez lepiej zarabiających, to jednak one już mogą nie mieć takiej dozy lokalności, by wspierać potrzebującego sąsiada z sąsiedniej ulicy.

Dane nie kłamią

Zeszłoroczne podsumowanie MF pokazuje, że przeciętna kwota przekazana na rzecz tych organizacji przez jednego podatnika wyniosła 70 zł. Ale to właśnie ogromna liczba podatników ofiarująca swój 1% podatku – rok temu to 15,9 mln osób – powoduje, że suma środków pieniężnych przekazywanych do OPP wynosi aż 1 mld 114 mln zł w 2022 roku. >>> więcej

>>>Tylko najwięksi gracze na rynku OPP zgarniają miliony. Sprawdź, które organizacje działają na wielką skalę


Źródło: Twitter MF

Czy rzeczywiście OPP w tym roku dostaną o 210 mln zł więcej niż w zeszłym roku? O tym przekonamy się jesienią, gdy przyjdzie czas na przekazanie z urzędów skarbowych kwot 1,5% podatku dla OPP i MF opublikuje rzeczywiste podsumowanie sezonu rozliczeń rocznych. 

Bo jak mają się słowa wiceministra finansów, Artura Sobonia, o obniżeniu podatku PITdla większości podatników aż o jedną trzecią (z 18 do 12% PIT - przypis red.) i wpływów z PIT do budżetu państwa na poziomie 68 mld zł. 1,5% z 68 md zł to już tylko 1 mld 20 mln zł, czyli mniej niż zeszłoroczna suma 1 procenta dla OPP, która wyniosła 1 mld 114 mln zł w 2022 roku. 
Pozostaje czekać do jesieni.

1 procent dla OPPRozliczenie roczneEmeryturyPIT-37