Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Pomoc będzie kierowana do firm z branży turystycznej, gastronomicznej i sportowo-rekreacyjnej, których przychody spadły o przynajmniej połowę. Przedsiębiorcy z określonym PKD oraz ze wskazanych nadrzecznych powiatów, będą mogli wnioskować o jednorazowe świadczenie. W jakiej wysokości będzie ta pomoc?
Źródło: FORUM
W środę 24 sierpnia br. rząd przyjął w trybie obiegowym projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze - poinformowała na TT minister Marlena Maląg. A w czwartek 25 sierpnia na konferencji prasowej o godz. 10 Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg przedstawią szczegóły tego rozwiązania.
Jednak już teraz wiadomo, co zakłada projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Z informacji zawartych w wykazie prac legislacyjnych rządu dowiadujemy się, że projekt ustawy przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego, za określony miesiąc.
Podmioty, którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostaną wyszczególnione w rozporządzeniu Rady Ministrów, przez określenie kodów, którymi oznaczona była, na dzień 1 lipca 2022 r., według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, pozarolnicza działalność oraz powiaty, w których, na dzień 31 lipca 2022 r., była prowadzona pozarolnicza działalność. Ponadto w rozporządzeniu zostaną wskazane miesiące, za które jednorazowe świadczenie będzie wypłacane. I trzeba być płatnikiem składek ZUS.
Jednorazowe świadczenie będzie wypłacane przez ZUS. O taką formę pomocy będzie trzeba wnioskować, czyli firma poszkodowana katastrofą ekologiczną nad Odra będzie musiała złożyć wniosek i spełnić poniższe warunki:
Jednorazowe świadczenie będzie przysługiwało w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego w terminie do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r. Dlaczego akurat 3010 zł? Bo tyle wynosi obecnie wynagrodzenie minimalne.
Na rachunek bankowy zewidencjonowany na koncie przedsiębiorcy. ZUS poinformuje na profilu informacyjnym płatnika składek o kwocie wypłaconego jednorazowego świadczenia.
Ze świadczenia nie będzie możliwe dokonywanie potrąceń i egzekucji.
Jeszcze nie znamy treści projektu ustawy, a tylko same wytyczny z wykazu prac legislacyjnych rządu. Jednak już teraz nasuwają się pytania - dlaczego pomoc rządu nie została powiązana z procentowym spadkiem dochodów przedsiębiorców znad Odry? Przychody muszą spaść pzynajmniej o połowę, ale pomoc została uzależniona od ilości zatrudnionych pracowników, a nie od wysokości strat poniesionych przez przedsiębiorcę.
Czytając informację na stronei rządowej, tez nie do końca jest jasne, czy 3010 zł to świadczenie jednorazowe? Czy jednak "jednorazowe" za dany miesiąc, a miesięcy objętych pomocą może być dwa-trzy? Dopiero na konferencji prasowej albo po przedstawieniu treści projektu poznamy odpowiedź.
[aktualizacja]: Rząd wyjaśnia - Na jak długo pomoc?Świadczenie będzie jednorazowe – za sierpień – jednak po analizie sytuacji w rozporządzeniu będzie możliwość określania kolejnych okresów jego wypłaty w razie takiej konieczności, a także ewentualne rozszerzenia o kolejne kody PKD.
Jednorazowe świadczenie oraz koszty obsługi wypłaty tego świadczenia będą finansowane z Funduszu Pracy, o którym mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690, z późn. zm.). Ustawa przewiduje, że kwota jednorazowego świadczenia będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Sejm zajmie się projektem ustawy już 2 września br.