Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022 na nowych drukach ZUS DRA i RCA

Iwona Maczalska

Już 1 maja zaczną obowiązywać nowe wzory druków ZUS DRA i ZUS RCA. Nowe druki są szczególnie ważne z uwagi na obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok.

» Jak wypełnić ZUS DRA i RCA za kwiecień 2023? Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022

Za sprawą Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 31 stycznia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (Dz.U. 2023 poz. 258), już niebawem zaczniemy stosować nowe wzory niektórych druków ZUS. Mowa o drukach ZUS DRA i RCA.

» Ekspert o rozliczeniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców za 2022 r.

 

ZUS DRA i RCA za kwiecień na nowych drukach

Nowe druki ZUS ważne są szczególnie z uwagi na obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok, który dokonać będzie trzeba na deklaracjach rozliczeniowych za kwiecień. Ostateczny termin ich złożenia w ZUS minie 22 maja 2023 roku. Warto zwrócić uwagę na wersje druków, bowiem rozliczenia należy dokonać już na nowych drukach wprowadzonych wspomnianym rozporządzeniem.

 

Co się zmieniło w drukach? Zostały one dostosowane do obecnie obowiązujących przepisów w  zakresie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Blok III.F. druku ZUS RCA został rozbudowany o nowe pozycje. Z kolei blok XII ZUS DRA, który dotychczas służył do rozliczenia rocznego składki zdrowotnej wyłącznie przez przedsiębiorców, którzy rozliczają podatek od przychodów ewidencjonowanych – został ujednolicony i aktualnie jest skierowany do wszystkich przedsiębiorców.

 

ZUS DRA i RCA – wzory obowiązujące od 1 maja

Nowe wzory druków ZUS, jakie będą miały zastosowanie już za dwa tygodnie, stanowią załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 31 stycznia 2023 roku. Można je pobrać korzystając z poniższych grafik:

 

ZUS DRA - wersja obowiązująca od 1 maja:

ZUS DRA od 1 maja

Źródło: rcl.gov.pl

 

ZUS RCA - wersja obowiązująca od 1 maja:

ZUS RCA od 1 maja

Źródło: rcl.gov.pl

 

Jak rozliczyć składkę zdrowotną na druku ZUS DRA / ZUS RCA

Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej ciąży na płatnikach składek, którzy w 2022 roku stosowali jedną z poniższych form opodatkowania działalności gospodarczej:

Wspomniani przedsiębiorcy w terminie najpóźniej do 22 maja muszą dokonać rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zrobią to za pośrednictwem dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA i ZUS RCA za kwiecień 2023 roku. O zasadach prawidłowego wypełniania ZUS DRA i ZUS RCA dowiesz się z artykułu ,,Jak wypełnić ZUS DRA i RCA za kwiecień 2023? Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022". 

 

Zmiany w kodach ubezpieczeniowych od 1 maja

Modyfikacja druków ZUS, to nie jedyna zmiana, jaka zacznie obowiązywać z dniem 1 maja. Zmienią się również kody tytułów ubezpieczeń. Całkowitej likwidacji ulegną kody tytułów ubezpieczeń:

  • 11 12 - osoba odbywająca nadterminową zasadniczą służbę wojskową,
  • 11 13 - osoba odbywająca okresową służbę wojskową,
  • 21 20 - słuchacz zakładu kształcenia nauczycieli niepodlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu.

 

ZUSSkładka zdrowotnaPolski ŁadFormy opodatkowania