Przemęczeni księgowi coraz częściej myślą o zmianie pracy

Redakcja PIT.pl

Przemęczeni pracownicy Biur Rachunkowych coraz częściej myślą o zmianie pracy

Czy w Polsce wkrótce zabraknie Księgowych? 60% ankietowanych nie dostaje dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny, a 65% respondentów ma ich co miesiąc przynajmniej 40. 15% pracuje tak dużo, że nadgodzin nawet nie liczy. W praktyce oznacza to, że wiele Księgowych co najmniej przez tydzień pracuje… za darmo. Do tego dochodzą ciągłe zmiany w przepisach, galopuje Nowy Ład, a Klienci dokładają swoje. Nic dziwnego, że 58% respondentów w ostatnim czasie myśli o zmianie zawodu.

Trudno określić liczbę Księgowych w Polsce. Wynika to z niejednoznacznej definicji tego zawodu i skatalogowania księgowych wraz z radcami prawnymi czy biegłymi podatkowymi. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w Polsce działa ok. 70 tys. biur rachunkowych, a liczba samych księgowych może sięgać nawet 400 tysięcy. Współczesna księgowość to zawód, który wymaga coraz szerszych kompetencji, otwartości na nowinki techniczne i przede wszystkim odporności na stres. Jacy czują się Księgowi i czy rzeczywiście nadgodziny są wpisane w ich zawód? Zapytaliśmy u źródła.

Przepracowany jak Księgowa

Przygotowaliśmy internetowe badanie “Czy branża księgowa jest skazana na nadgodziny?” i zaprosiliśmy do udziału pracowników i właścicieli Biur Rachunkowych w Polsce. Pytaliśmy o moce przerobowe, stan przed i po wprowadzeniu rewolucji podatkowej oraz o pracę po pracy. W grupie ponad 400 osób, które wzięły udział w naszym badaniu, aż 78% odpowiedziało, że po wprowadzeniu Nowego Ładu częściej pracuje po godzinach. Bo dziś księgowość to znacznie więcej, niż samo księgowanie - nadgodziny wynikają głównie z konieczności nadążania za ciągłymi zmianami w przepisach. Oczywiście kosztem czasu wolnego i prywatnego życia.

- Skala problemu nadgodzin i przemęczenia w Biurach Rachunkowych w Polsce jest przerażająca i z każdym rokiem rośnie na sile - mówi Tadeusz Chruściel, Prezes Zarządu Scanye - Gdyby Księgowe i Księgowi, myślący teraz o zmianie zawodu podjęli taką decyzję, gospodarkę czeka paraliż - dodaje.

Praca w księgowości? Nie, dziękuję!

Choć pracownicy Biur Rachunkowych nie mają nic wspólnego z wprowadzeniem Nowego Ładu, często to właśnie na nich skupia się frustracja i złość polskich przedsiębiorców. Emocje rosną wprost proporcjonalnie do ilości nowych obowiązków, a wraz z nimi przybywa też myśli o zmianie zawodu. Bo mimo swojego oddania pracy, Księgowi wcale nie czują się doceniani - ponad 82% osób biorących udział w Badaniu przyznało, że Klienci nie doceniają ich wysiłków, albo nie widzą zależności między zbyt późnym dostarczaniem przez nich dokumentów, a nadgodzinami Księgowych.

Jak to wpływa na kondycję branży? Księgowe czują się przepracowane i przemęczone. To skutkuje większą liczbą pomyłek i coraz szybszym wypaleniem zawodowym. A ponieważ końca zmian związanych z Polskim Ładem raczej nie widać, sporo Księgowych zaczyna rozważać przebranżowienie się - aż 58% respondentów przyznało, że w ostatnim czasie myślało o zmianie pracy.

Nadzieja umiera ostatnia

Czy czeka nas księgowy kryzys i przedsiębiorcy powinni powoli przyzwyczajać się do samodzielnego przygotowywania bilansów i porządkowania faktur? Na szczęście nie. Bo mimo panującego chaosu i ogromu pracy, 56% respondentów wierzy, że praca w księgowości jest możliwa bez nadgodzin. Automatyzacja najbardziej czasochłonnych zadań, zmiana sposobu komunikacji z Klientami czy przejście na wygodną i dla Księgowej i dla Klienta księgowość online to według osób biorących w Badaniu najlepsze rozwiązania na zapaść w branży księgowej. Aż 74% ankietowanych używa różnego rodzaju rozwiązań technicznych, dzięki którym ich praca jest szybsza i bardziej uporządkowana.

- Cieszymy się, że Księgowi stają się coraz bardziej otwarci na nowy model pracy i szukają rozwiązań pomocnych w ich aktualnej sytuacji - podkreśla Chruściel - W Scanye od początku staramy się dać im takie narzędzia i widzimy stały wzrost zainteresowania automatyzacją księgowości. Księgowość to branża, w której trudno złapać oddech i zawsze jest co robić. A wyzwań zamiast mniej, będzie jeszcze więcej - w końcu przed nami nie tylko kolejne aktualizacje Nowego Ładu, ale również Krajowy System e-Faktur, który z pewnością wprowadzi na początku sporo zamieszania - Prezes Zarządu Scanye.

Jak będzie wyglądać praca w Biurze Rachunkowym za kilka i kilkanaście miesięcy tak naprawdę trudno przewidzieć. Warto jednak wyprzedzić zmiany i już dziś rozejrzeć się za narzędziami wspierającymi zarządzanie codziennymi obowiązkami oraz współpracą z Klientami.

Źródło: informacja prasowa Scanye

KsięgowośćPodatki 2022Polski Ład