Prezes ZUS: Będą krótkie terminy wypłaty świadczeń z Tarczy 5.0

Iwona Maczalska

Już od 15 października będzie można składać wnioski o uzyskanie świadczeń pomocowych w ramach Tarczy antykryzysowej 5.0. W jakim terminie będą rozstrzygane wnioski i jak długo przedsiębiorcy poczekają na wypłatę świadczeń? Odpowiedzi na te pytania udzieliła Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska.

» Tarcza 5.0 już od 15 października. Jak ubiegać się o pomoc?

Prezes ZUS Gertruda Uścińska podczas wywiadu udzielonego serwisowi Money.pl zdradziła kilka szczegółów związanych z realizacją wypłaty świadczeń dotyczących Tarczy 5.0. Mowa w szczególności o świadczeniu postojowym oraz dodatkowym świadczeniu postojowym dedykowanym branży turystycznej.

Kiedy wyplata postojowego z Tarczy 5.0?

Źródło: shutterstock

Wypłata postojowego możliwa już w przyszłym tygodniu

Podstawowym kryterium branym pod uwagę w trakcie weryfikacji wniosków o świadczenia postojowe z Tarczy 5.0 będzie kryterium spadku przychodów. Przedsiębiorca w składanym wniosku będzie zobowiązany wyłącznie do złożenia oświadczenia o uzyskaniu 75% spadku przychodów w relacji do przychodów w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Brak konieczności udokumentowania spadku przychodów w składanym wniosku ma wpłynąć na maksymalnie wyeliminowanie możliwości wystąpienia błędu we wniosku i tym samym wystąpienia konieczności prowadzenia czynności weryfikacyjnych przez pracowników ZUS.

 Jak stwierdziła Prezes ZUS Gertruda Uścińska w trakcie wywiadu z Money.pl ,,stopień poprawności wniosków będzie bardzo wysoki, a tym samym obsługa tych kilkudziesięciu wniosków nie powinna być jakimś problemem i nie zakładamy jakiś specjalnie długich terminów”. Wszystkie wnioski powinny być realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a wiec w terminie maksymalnie do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Nie wykluczone więc, że pierwsze wypłaty świadczenia postojowego zostaną dokonane już w przyszłym tygodniu.

Formy pomocowe z Tarczy 5.0

Zapisy najnowszej, piątej już wersji Tarczy antykryzysowej przewidują możliwość ubiegania się przedsiębiorców z branży turystycznej, o trzy formy pomocowe:

  1. Zwolnienie ze składek ZUS za okres lipiec, sierpień oraz wrzesień 2020 roku.
  2. Świadczenie postojowe dedykowane w pierwszej kolejności dla agentów i przewodników turystycznych, którzy ze względu na sezonowość pracy nie mieli jeszcze możliwości skorzystania ze świadczenia postojowego,
  3. Dodatkowe świadczenie postojowe skierowane do przedsiębiorców, którzy już kiedyś korzystali ze świadczenia postojowego, jednak ze względu na duży spadek przychodów (co najmniej 75%) chcą skorzystać z niego ponownie. Mowa m.in. o przedsiębiorcach zajmujących się transportem turystycznym, organizacją przedstawień artystycznych, czy właścicielach dyskotek.

Szczegółowe warunki niezbędne do skorzystania za świadczenia postojowego oraz dodatkowego świadczenia postojowego znajdziesz w artykule ,,Nowa tarcza 5.0: Świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe”.

Świadczenie postojoweZwolnienia z ZUSKoronawirus w PolsceHOT