Pracownicy skarżą do PIP brak napojów i złe warunki pracy w upale

Katarzyna Sudaj

Kolejny upalny weekend za nami. Państwowa Inspekcja Pracy podała, że do połowy czerwca wpłynęło do niej 150 skarg od pracowników. Zgłoszenia dotyczyły wysokiej temperatury w miejscu pracy oraz braku zimnych napojów, które pracodawca ma obowiązek zapewnić – informuje PAP.

Skwar lejący się z nieba utrudnia pracę wszystkim - i tym w biurach i pomieszczeniach bez klimatyzacji, a zwłaszcza osobom pracującym na zewnątrz. Gdy temperatura w biurze lub na hali produkcyjnej przekroczy 28 stopni Celsjusza, a na zewnątrz 25 stopni – pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje chodzące w ilości zaspokajającej ich potrzeby. Przepisy nie określają konkretnych ilości. Woda ma być po prostu zawsze dostępna i to nieodpłatnie.

Przerwy regeneracyjne dla pracownika podczas upałów

Skargi niezadowolonych pracowników dotyczyły głównie nieprawidłowości w zakresie wydawania napojów (106 na 150 skarg). W pozostałych przypadkach pracownicy skarżyli się na zbyt wysokie temperatura w pomieszczeniach pracy i brak odpowiedniej wentylacji.

Czy należy skrócić czas pracy w upalne dni?

Warto wiedzieć, że skargę do PIP można zgłaszać poprzez internetowy formularz e-skargi. Inspektor pracy przeprowadzający kontrolę będąca wynikiem zgłoszenia, ma obowiązek nieujawniania informacji o skardze przesłanej do PIP.

Wymiar czasu pracyKodeks pracy