Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Czy pracodawca ma obowiązek skrócić czas pracy podczas upału?

Iwona Maczalska

Polskę zalała fala upałów. Temperatura za oknem stała się uciążliwa nie tylko dla pracowników wykonujących pracę na powietrzu, lecz także w pomieszczeniach. Czy ze względu na wysoką temperaturę pracownik może liczyć na zwolnienie z pracy?

 

<< Lato 2018: dodatkowe obowiązki pracodawców podczas pracy w upały >>

 

Prognoza pogody wskazuje na to, że w najbliższych dniach nie możemy liczyć na spadek temperatury i ochłodzenie. Choć dla niektórych 34 stopnie w cieniu, to wymarzona pogoda na urlop, praca w takich warunkach jest dużym obciążeniem – szczególnie, jeśli pracę wykonuje się na otwartej przestrzeni. Dlatego też często zadajemy sobie pytanie, czy świadcząc pracę w upalne dni możemy liczyć na skrócenie czasu pracy?

 

Wolne od pracy w trakcie upałów nie takie pewne

Niestety ani Kodeks pracy ani też przepisy BHP nie regulują w żadnej sposób górnej granicy temperatury, po przekroczeniu której pracownikowi należy się całkowite zwolnienie bądź też skrócenie czasu pracy. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku spadku temperatur. Od świadczenia pracy może odstąpić pracownik wykonujący pracę lekką, gdy temperatura w pomieszczeniu, w którym pracuje spadnie poniżej 18 stopni Celsjusza.

 

<< Klimatyzacja w kosztach podatkowych przedsiębiorstw jednoosobowych >>

 

Powyższe nie oznacza jednak, że skrócenie czasu pracy jest niemożliwe. To od pracodawcy zależy w jaki sposób ureguluje pracę w upalne dni. Przykładem placówek skracających bądź zmieniających godziny pracy na wcześniejsze są urzędy miasta niezaopatrzone w klimatyzację.

 

Główny Inspektor Pracy apeluje o skracanie czasu pracy

O skracanie czasu pracy pracowników w najbliższych upalnych dniach apeluje Główny Inspektor Pracy.

Źródło: pip.gov.pl

 

Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek przypomina również o obowiązku zapewnienia zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C.

Co więcej w przypadku praca brudzących wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika.

 

Wymiar czasu pracy