Powoływanie fundacji rodzinnych od maja 2023 r.

Zapowiedziany przez Premiera Mateusza Morawieckie w piątek nakaz pracy zdalnej w administracji publicznej zacznie obowiązywać z jednodniowym przesunięciem od wtorku - poinformowali po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jej współprzewodniczący: wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Źródło: FORUM
W sobotę odbyło się spotkanie konsultacyjne premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie zasad funkcjonowania administracji samorządowej po wprowadzeniu nowych ograniczeń w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19.
Jak wskazano: "rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe".
Wprowadzone zmiany i związane przejście urzędów na pracę zdalną spowoduje wystąpienie do Senatu o uwzględnienie w ostatniej nowelizacji ustawy covidowej kwestii zawieszenia/odroczenia biegu spraw administracyjnych oraz uelastycznienia innych terminów i procedur.
Premier Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej mówił, że wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie.
Szef rządu zaapelował także do "pracodawców, dyrektorów i szefów firm". "Tam gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej, zostawcie ich na pracy zdalnej, musimy zerwać ten łańcuch zakażeń" – podkreślił.
Premier wskazał, że praca zdalna w urzędach ma obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.