Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Praca zdalna doczeka się uregulowania w kodeksie pracy I kwartale 2021 r.

Ewelina Czechowicz

Prace nad uregulowaniem pracy zdalnej w kodeksie pracy mają nabrać tempa. Przepisy miałby zgodnie z zapowiedzią wiceminister rozwoju zacząć obowiązywać jeszcze w I kwartale 2021 r. Jak mają wyglądać?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że praca zdalna w domu stała się chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem, które przynosi zyski zarówno pracownikom, jak i pracodawcy. Znaczna część pracodawców wprowadziła tą formę pracy, w ten sposób prowadzi rekrutacje i nabory. Jednak wprowadzone przez tarcze antykryzysowe przepisy nie regulują zasad pracy zdalnej, dlatego też rząd pracuje nad tym, by wprowadzić przepisy regulujące pracę zdalną do kodeksu pracy. Prace te mimo zapowiedzi rządzących dotyczących pilnego uregulowania pracy zdalnej utknęły i od jesieni nie wiele działo się w tej kwesti. Teraz mają nabrać tempa i już niebawem mamy doczekać się regulacji pracy zdalnej w kodeksie pracy.

praca zdalna doczeka się uregulowania w I kwartale 2021 r.

Źródło: skutterstock

Praca zdalna doczeka się uregulowania w kodeksie pracy

 

Zgodnie z zapowiedzią wiceminister Iwony Michałek przekazanej PAP: Praca zdalna będzie uregulowana w Kodeksie pracy; zakładam, że projekt noweli Kodeksu będzie uzgodniony społecznie w I kw. 2021 r. Zapisy regulujące pracę zdalną mają mieć charakter będą na tyle ogólne, by pozostawić furtkę do uzgodnień między pracodawcami i pracownikami. Aktualnie pracodawcy mogą kierować pracowników do pracy zdalnej na podstawie ustawy covidowej z marca.   Projekt nowelizacji kodeksu pracy, w którym zastąpiono przepisy dotyczące telepracy na pracę zdalną został przedstawiony Radzie Dialogu Społecznego jeszcze jesienią. Jednak mimo zapowiedzi, dotyczących szybkiego uregulowania pracy zdalnej prace nad projektem utknęły.

 

Przepisy dotyczące pracy zdalnej, nie będą sztywne

 

„Chcemy dać pewne możliwości do uregulowania pracy zdalnej między pracodawcą a pracownikiem. Szczegółowe rozwiązania dotyczące pracy zdalnej, dopasowane do potrzeb różnych branż oraz specyfiki poszczególnych zakładów pracy będą więc zawarte np. w porozumieniach lub regulaminie" - zaznaczyła wiceminister Michałek w wypowiedzi dla PAP.

Praca zdalna w kodeksie pracy

Kontrola pracy zdalnej, co może pracodawca o czym powinien pamiętać pracownik

 

Przepisy regulujące pracę zdalną zastąpią przepisy dotyczące telepracy w kodeksie pracy

 

Zgodnie z zapowiedziami regulacje dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić przepisy kodeksu pracy odnoszące się do telepracy. Nie ma jeszcze jednak informacji jak zostaną uregulowane kwestie dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz koszty wykonywania pracy zdalnej.

 

Zgodnie z zapowiedziami wiele kwestii ma być ustalanych indywidualnie między pracownikiem a pracodawcą.

 

Przepisy dotyczące pracy zdalnej mają wejść w życie w pierwszym kwartale 2021 r. Jak dotąd nie został jeszcze opublikowany ich projekt.

 

Kodeks pracyKoronawirus w Polsce