Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Poprawki Senatu w sprawie zwolnienia z ZUS i zasiłków na dzieci odrzucone

Katarzyna Sudaj 31.03.2020 10:00 (aktualizacja: )

Wśród poprawek Senatu do tzw. tarczy antykryzysowej znalazły się propozycje zasiłków dla rodziców dzieci do 12. roku życia oraz zwolnienie ze składek ZUS także dla małych i średnich firm i 40 tys. zł pożyczki dla firm.

Wczoraj o godzinie 15 rozpoczęło się posiedzenie Senatu i do późnej nocy trwały w nim prace nad ustawami dotyczącymi walki z epidemią koronawirusa i jej skutkami, stanowiącymi tzw. tarczę antykryzysową. Przed południem odbyły się posiedzenia senackich komisji, w których przygotowano nawet 1800 poprawek do sejmowej ustawy. Nie wszystkie były jednak zgłaszane na senackiej komisji gospodarki.

Sejm odrzucił poprawki Senatu. Ustawy tarczy antykryzysowej podpisane przez prezydenta

Najważniejsze poprawki przygotowane przez Senat:

 

poprawki Senatu do spec ustawy

Źródło: FB, Senat Rzeczpospolitej Polskiej

Poprawki Senatu do tarczy antykryzysowej

Senatorowie uznali, że pilne obradowanie jest konieczne, aby tarcza antykryzysowa mogła wejść w życie jak najszybciej. Wobec wielu głosów krytycznych dotyczących jej obecnego kształtu i mimo działania pod presją czasu, postanowiliśmy wnieść kilka istotnych poprawek. Między innymi zagwarantują one ustawowe prawo do testów personelowi medycznemu, farmaceutom, wszystkim, których praca wymaga stykania się z wieloma ludźmi oraz zwykłym obywatelom, chcącym po prostu sprawdzić, czy nie są bezobjawowymi nosicielami wirusa. Zaproponowaliśmy, aby z przyznanych nam środków europejskich utworzyć 20-miliardowy fundusz, ratujący ochronę zdrowa przed zapaścią. Podnieśliśmy wiek dzieci, przy którym przysługuje zasiłek z powodu zamknięcia szkół z 8 do 12 lat.

Dla ratowania miejsc pracy wprowadziliśmy bardziej skuteczne formy wsparcia przedsiębiorców. Proponujemy by w firmach, które ponoszą straty, państwo pokryło 75 % wysokości wynagrodzeń. Uchroni to pracowników przed głodowymi płacami i przed ryzykiem masowych zwolnień.

Co Senat wykreślił z ustawy osłonowej?

W ustawach sejmowych znalazło się kilka niekonstytucyjnych przepisów, które wywołały powszechny sprzeciw. W związku z tym wykreśliliśmy zmiany dotyczące Kodeksu wyborczego oraz Rady Dialogu Społecznego. Senat stanął na stanowisku, że ustawy, które mają poprawić los naszych rodaków, nie mogą jednocześnie służyć do załatwiania doraźnych celów politycznych.

Po godz. 20 ogłoszono przerwę do godz. 23, gdy miały rozpocząć się głosowania. Później wznowienie prac Senatu przesunięto na godz. 1:00. O godz. 4:00 senatorowie zakończyli prace. Ustawę antykryzysową z poprawkami odesłali do Sejmu.

Dziś od godz. 9:30 trwają już prace sejmowych komisji. Po zakończeniu ich prac, Sejm zajmowie się głosowaniem nad ustawą, tak by do wieczora trafiła ona do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Wszystki po to, aby jutro, czyli 1 kwietnia 2020 roku mogły wejść w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej.

Koronawirus w PolsceZUSNiski ZUS