Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Przedsiębiorcy będący w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą uzyskać ze środków budżetu państwa pomoc na ratowanie lub restrukturyzację. Pomoc państwa przyjmuje formę wsparcia finansowego w postaci pożyczek lub wejść kapitałowych oraz ulg w spłacie niektórych należności publicznoprawnych.
Firmy znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej na dzień 31 grudnia 2019 r. nie mogą skorzystać z wielu form pomocy publicznej przewidzianych w tarczy antykryzysowej. Dla nich przewidziano finansowanie działań naprawczych, które mają na celu zrestrukturyzowanie firmy, a co się z tym wiąże - przywrócenie jej rentowności i umożliwienie ponownego osiągnięcia pozycji konkurencyjnej. Mowa tu o instrumentach wsparcia finansowanych z budżetu państwa na podstawie programu pomocowego rangi ustawowej, tj. ustawy z dnia 28 maja 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (na dzień oddania GP do druku ustawa po poprawkach Senatu została przekazana do Komisji Gospodarki i Rozwoju). Na gruncie tych przepisów pomoc dla przedsiębiorców z sektora MŚP (mikro-, małych i średnich) będzie udzielana bez konieczności jej indywidualnej notyfikacji. Tylko w przypadku przedsiębiorców spoza tego sektora (dużych) oraz gdy pomoc dla przedsiębiorstwa z sektora MŚP będzie większa niż równowartość 10 mln euro - konieczne będzie uzyskanie zgody Komisji Europejskiej (tzw. pomoc indywidualna).
Pomoc na ratowanie lub restrukturyzację na podstawie krajowego programu pomocowego (ustawy) może być udzielona przedsiębiorcy znajdującemu się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Ogólnie rzecz ujmując, jest to podmiot, który bez interwencji państwa prawie na pewno będzie skazany na zniknięcie z rynku w perspektywie krótko- lub średnioterminowej. Precyzując, ma spełniać kryteria przedsiębiorcy zagrożonego niewypłacalnością, o których mowa w art. 141 ust. 2 ustawy - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2020 r. poz. 814) lub przedsiębiorcy niewypłacalnego w rozumieniu art. 11 ustawy - Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 498).
Powołane przepisy zakładają, że przedsiębiorstwo zostanie uznane za znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej, gdy zajdzie jedna z następujących okoliczności:
Pomoc będzie mogła być udzielona przedsiębiorcy znajdującemu się w trudnej sytuacji ekonomicznej pod warunkiem, że:
Ze wsparcia zasadniczo wyłączone są przedsiębiorstwa należące do grupy kapitałowej, choć na pewnych warunkach będą mogły ją uzyskać. Tak będzie, gdy wykażą, że trudna sytuacja ekonomiczna ma charakter wewnętrzny i nie jest wynikiem nieuzasadnionego podziału kosztów w ramach grupy kapitałowej, albo jest zbyt poważna, aby mogła zostać rozwiązana przez przedsiębiorcę lub przedsiębiorców należących do tej samej grupy kapitałowej.
Przedsiębiorca znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej ma do dyspozycji trzy kategorie pomocy publicznej, tj. pomoc na ratowanie, tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne oraz pomoc na restrukturyzację.
Pomoc na ratowanie to ograniczone w czasie wsparcie finansowe w celu umożliwienia przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej przez czas niezbędny do dokonania koniecznych analiz oraz opracowania planu restrukturyzacji albo likwidacji działalności. Ma charakter zwrotny, gdyż udzielana będzie w formie pożyczki ograniczonej do kwoty niezbędnej do kontynuowania podstawowej działalności operacyjnej przedsiębiorcy w okresie, na który pomoc została przyznana. Nie może to być dłużej niż 6 miesięcy.
Pomoc na restrukturyzację może być udzielana w formie ulgi w wykonywaniu administracyjnej kary pieniężnej.
Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne może być przyznane na okres dłuższy niż w przypadku pomocy na ratowanie, jako jego kontynuacja bądź jako samodzielny instrument. Udzielane będzie w formie pożyczki na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy.
Pomoc publiczna na restrukturyzację jest wsparciem udzielanym w oparciu o plan restrukturyzacji, określający działania mające na celu przywrócenie przedsiębiorcy długookresowej zdolności do konkurowania na rynku. Powinna stanowić uzupełnienie środków własnych przedsiębiorcy w finansowanie kosztów restrukturyzacji. Ich udział w kosztach restrukturyzacji ma wynieść co najmniej 25% w odniesieniu do mikro- lub małego przedsiębiorcy, 40% w przypadku średniego. Wśród form udzielenia pomocy na restrukturyzację wyróżnia się objęcie obligacji emitowanych przez przedsiębiorcę, pożyczki. Inne formy pomocy dotyczą:
Podmiotem udzielającym pomocy na ratowanie lub restrukturyzację w formie wsparcia finansowego będzie Agencja Rozwoju Przemysłu lub minister właściwy ds. gospodarki, natomiast w formie ulgi w wykonywaniu administracyjnej kary pieniężnej, stanowiącej element planu restrukturyzacyjnego - organ, który nałożył karę.
autor: Jolanta Białkowska
Gazeta Podatkowa nr 52 (1718) z dnia 2020-06-29
Zawieranie i wykonywanie umów cywilnoprawnych. Wszystko na ten temat w poradniku na GOFIN.pl