Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Podatnik poczeka na zwrot nadpłaconego podatku PIT nawet do 2 sierpnia

Iwona Maczalska 03.03.2017 09:00 (aktualizacja: )

Pomimo, że do końca sezonu rocznych rozliczeń PIT zostały jeszcze niemal całe dwa miesiące, wielu podatników zdążyło się już rozliczyć z fiskusem i czeka na zwrot nadpłaconego podatku. Podatnicy, którzy będą zwlekali z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili, na zwrot podatku poczekają nawet do sierpnia.

Zwrot PIT za 2016 rok
Źródło: YAY foto

Nadpłata podatku w deklaracji PIT składanej w 2017 roku pojawiła się w sytuacji, gdy wartość zaliczek na podatek pobranych przez płatnika lub zapłaconych przez podatnika była wyższa niż wartość zobowiązania podatkowego ustalonego za rok 2016. Może ona wynikać m.in. z zastosowania ulg i odliczeń, rozliczenia straty z lat poprzednich, czy też rozliczenia kwoty wolnej od podatku.

3 miesiące na zwrot podatkuPIT

Ostateczny termin wypłaty powstałej u podatnika nadpłaty podatku PITwskazuje art. 77 § 1. pkt. 5 ustawy – Ordynacja podatkowa. W myśl przepisów tej ustawy nadpłata uzyskana przez podatnika podlega zwrotowi w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia deklaracji PIT.

Przykład 1

Podatnik złożył deklarację PIT za 2016 rok w dniu 10 stycznia 2017 roku. Nadpłatę podatku PIT jaką zanotował w swoim rozliczeniu powinien otrzymać najpóźniej do 10 kwietnia 2017 roku.

Przykład 2

Podatnik zwlekał do ostatniej chwili z rozliczeniem deklaracji PIT za 2016 rok. Przekazał ją do urzędu skarbowego 2 maja 2017 roku. Wypłaty zanotowanej nadpłaty podatku PIT może oczekiwać aż do 2 sierpnia 2017 roku.

Powyższe przykłady jasno wskazują, że rozliczenia z urzędem skarbowym nie należy zostawiać na ostatnią chwilę – szczególnie jeśli liczymy na zwrot nadpłaconego podatku. Im szybciej bowiem złożymy swoją deklarację PIT, tym szybciej uzyskamy zwrot na rachunek bankowy, bądź do rąk własnych w postaci przekazu pocztowego. W zależności od wielkości urzędu skarbowego i sprawności obsługi, zwrot podatku może nastąpić nawet w ciągu kilku dni, zwłaszcza przy e-deklaracji wysłanej on-line.

Rozlicz PIT przez Internet bez wychodzenia z domu

Zespół PIT.pl zachęca do skorzystania z bezpłatnego programu do wypełniania rocznych rozliczeń PIT za 2016 rok - PIT Format.

>>> Pobierz bezpłatny program i rozlicz swój PIT <<<

Program PIT Format to prosta w obsłudze aplikacja do wypełniania zeznań podatkowych za 2016 r. dostępna w dwóch wersjach: instalacyjnej i on-line. Udostępniony czytelnikom program PIT 2016 pozwala wypełnić wszystkie deklaracje podatkowe dla osób fizycznych: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38, PIT-39 wraz z wszelkimi załącznikami: (PIT-B, -D, -O, -2K, -M, -ZG, - ORD ZU, -Z, -DS, -BR, SSE-R, CFR-1) i formularzami NIP (NIP-2, NIP-7, ZAP-3.).

Iwona Maczalska, PIT.pl