Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Po majówce małżeństwa nie rozliczą się wspólnie

02.05.2017 12:00 (aktualizacja: )

Dla niektórych urzędów skarbowych 2 maja - kiedy upływatermin złożenia zeznania podatkowego za 2016 r. - jest dniem z wydłużonymi godzinami otwarcia, dla innychdniem wolnym od pracy. Składając rocznego PIT przez internet nie będziemy musieli szukać otwartej placówki podczas majówki. Tax Care w ramach akcji „PIT Last Minute” dodatkowo przestrzega, że w deklaracjach złożonych po majówce nie rozliczymy się razem z małżonkiem, z dzieckiem oraz nie przekażemy 1% podatku.

Po majówce małżeństwa nie rozliczą się wspólnie
Źródło: FORUM

Przed nami długo wyczekiwany długi weekend majowy, w trakcie którego wypada też mniej wyczekiwana data – ostateczny termin złożenia w urzędzie skarbowym rocznego zeznania podatkowego za 2016 r. Najszybciej i najwygodniej złożymy zeznanie przez internet, nawet podczas majówkowego wyjazdu. Potrzebować będziemy swojego numeru PESEL lub NIP oraz kwoty przychodu za 2015 r. – podając m.in. te dane potwierdzimy elektronicznie naszą tożsamość. Można korzystać zarówno z aplikacji resortu finansów e-Deklaracji Desktop jak i aplikacji udostępnianych przez firmy zewnętrzne. Termin zachowamy, jeśli do 2 maja do północy system wygeneruje Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO).

Jeśli rocznego PIT-a chcemy jednak złożyć osobiście, warto sprawdzićgodziny otwarcia urzędów skarbowych, które tuż przed upływem terminu bywają inne niż na co dzień. Bez względu na to, którą formę zeznania wybierzemy, przekroczenie terminu oznacza zasadniczo wykroczenie pozbawiające przywilejów podatkowych.

Dodatkowe „okienka” w co ósmym urzędzie skarbowym

Z roczną deklaracją podatkową sporządzoną na formularzu papierowym można udać się albo do właściwego pod względem miejsca zamieszkania urzędu skarbowego albo do dowolnego centrum obsługi, które aktualnie stacjonują w 50-ciu wybranych (z pośród 400-stu) urzędach skarbowych – najwięcej, dziewięć, jest w województwie wielkopolskim, tylko jeden w podkarpackim (w Drugim Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie), a na terenie reszty województw znajduje od dwóch do siedmiu. Pełna lista dostępna jest na http://www.finanse.mf.gov.pl/pp w zakładce „Obsługa i wsparcie podatnika”.

Dodatkowe dyżury w dzień wolny od pracy

Standardowo urzędy skarbowe są czynne do godz. 16:00. Natomiast 27 i 28 kwietnia urzędy skarbowe miały wydłużone godziny pracy. Można było również skorzystać ze specjalnego telefonicznego dyżuru fiskusa: 

  • 22 694 34 34 ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci
  • 22 694 33 33 działalność gospodarczą, najem, sprzedaż nieruchomości
  • 22 694 55 88 opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych
  • 22 694 37 37 opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą

2 maja został wyznaczony dniem wolnym od pracydla administracji rządowej (zgodnie z zarządzeniem nr 9 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2017 r.). Mimo tego urzędy skarbowe będą w tym dniu przyjmowały roczne PIT-y.

 

>>> Pobierz bezpłatny program i rozlicz swój PIT <<<

Małżeństwa rozliczając się po majówce, rozliczą się oddzielnie

Deklaracja złożona po terminie to wykroczenie skarbowe za które fiskus może nałożyć mandat lub grzywnę (art. 54 § 4 Kodeksu karnego skarbowego). Warto pamiętać, że za niezłożoną uważa się też e-deklarację, którą wprowadziliśmy do systemu, ale wystąpił błąd z jej przetworzeniem lub została negatywnie zweryfikowana, tj. nie pojawił się komunikat „Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO”.

To, jaka ewentualna kara grozi podatnikowi zależy jednak zawsze od indywidualnych czynników, m.in. czy spóźniona deklaracja zawierała błędy czy nie, o ile dni podatnik spóźnił się ze złożeniem zeznania. Złożenie rocznego zeznania po 2 maja odbiera też małżeństwom oraz rodzicom samotnie wychowującym dziecko możliwość rozliczenia się wspólnie, innymi słowy odbiera możliwość zaoszczędzenia na podatku nawet kilku tysięcy złotych, o czym pisaliśmy pod koniec marca.

Katarzyna Miazek, Tax Care