Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Płatnicy muszą założyć do 30 grudnia konto na PUE ZUS

Redakcja PIT.pl

Do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli tego nie zrobi, ZUS sam założy mu taki profil – wskazał w czwartkowym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej" – wskazał w przesłanym komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Obowiązkowy profil na PUE ZUS

"Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie" – podkreślił rzecznik.

Jak przekazał Zakład, obecnie na PUE ZUS swój profil ma ponad 10,6 mln użytkowników. Już teraz ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma profil na PUE ZUS z rolą płatnika.

Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil. 

Płatnik składek do 30 grudnia musi założyć konto na PUE ZUS

Źródło: shutterstock

Korzyści z PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, że  posiadanie swojego profilu to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego też nie warto czekać z jego założeniem do ostatnich dni.  Konto na PUE ZUS umożliwia m.in.:

  •  załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie,
  • za jego pośrednictwem przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych.
  •  kontrolę stanu rozliczeń z ZUS,
  • dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników,
  • tworzenie dokumentów elektronicznych z danymi z ZUS i przekazywania ich do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Profil na PUE ZUS

Profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrować i potwierdzić profil, trzeba mieć skończone 13 lat. Płatnik składek  – osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego).

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnika do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).

 

Źródło: ZUS.pl

ZUS