PIP skontroluje, czy firma chroni pracowników przed zarażeniem koronawirusem

- Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 większość przedsiębiorców potrafiło w tym czasie zapewnić swoim pracownikom odpowiednie i przede wszystkim bezpieczne warunki do pracy. Jednak zagrożenie jest wciąż realne. Już teraz należy przygotować się do nadejścia drugiej fali zachorowań – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg zwraca uwagę na to, że choć pracodawcy włożyli ogromny wysiłek w zapewnieniu ochrony swoim pracownikom w czasie pandemii, ministerstwo nadal otrzymuje sygnały o tym, że nie w każdym miejscu pracy przestrzegane są podstawowe zasady bezpieczeństwa.

PIP skontroluje, czy firma chroni pracowników przed zarażeniem koronawirusem
Źródło: shutterstock.com

Państwowa Inspekcja Pracy już teraz prowadzi w tej sprawie wzmożone i szczegółowe kontrole w firmach. Sprawdzane jest przede wszystkim to, czy pracownicy mają zapewnione odpowiednie i bezpieczne warunki pracy, oraz to, czy wprowadzono działania ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, a także, czy przeprowadzone zostały szkolenia bhp – informuje minister.

Pracodawca ma obowiązek

Minister Maląg podkreśla, że firmy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom warunki pozwalające na wykonywanie pracy w sposób bezpieczny i niezagrażający zdrowiu. - Zdrowie i życie pracowników jest dla nas priorytetem. Zagrożenie jest wciąż realne. Dlatego już teraz należy przygotować się do nadejścia drugiej fali zachorowań – dodaje.

Jednocześnie przypomina o przestrzeganiu w przedsiębiorstwach podstawowych zasad bezpieczeństwa, m.in.: stosować osłonę ust i nosa, zapewnić środki do dezynfekcji rąk oraz powierzchni płaskich, zapewnienie bezpiecznej odległości między pracownikami.

Źrodło: MRPiPS

Koronawirus w PolsceKontrola