Odszkodowania za błędy skarbówki coraz mniejsze

Redakcja PIT.pl

W 2020 roku wypłacono poszkodowanym podatnikom 210 tysięcy złotych. Rok wcześniej kwota ta wyniosła łącznie zaledwie 250 zł w dwóch sprawach zakończonych wyrokiem sądu – wskazał w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Maleje liczba odszkodowań za błędy fiskusa

"DGP" wskazuje, że  w interpelacji poseł spytał, czy urzędnicy odpowiedzialni za upadłość firmy MGM poniosą bądź już ponieśli odpowiedzialność dyscyplinarną. Chciał się również dowiedzieć, jak często do tej pory prowadzone przez skarbówkę kontrole kończyły się upadłością spółki, mimo że ostatecznie wygrywała ona przed NSA. Spytał także, jak często sądy administracyjne uchylały decyzje fiskusa o zabezpieczeniu majątkowym na poczet podatku. Poseł poprosił też o dane dotyczące liczby toczących się w latach 2015–2021 spraw o wypłatę odszkodowań od Skarbu Państwa za błędne działania urzędników skarbówki. Ile takich spraw zakończyło się zasądzeniem odszkodowania i jaką kwotę takich rekompensat wypłacił Skarb Państwa?

Resort finansów nie gromadzi statystyk dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej urzędników KAS

W odpowiedzi na interpelację jak informuje "DGP" wiceminister Chałupa poinformowała, że resort finansów nie gromadzi statystyk na temat odpowiedzialności dyscyplinarnej urzędników KAS. Przypomniała, że o odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników izb administracji skarbowej decyduje każdorazowo dyrektor izby administracji skarbowej. Natomiast sprawy dyscyplinarne członków korpusu służby cywilnej rozpoznają komisje dyscyplinarne. W przypadku pracowników izb administracji skarbowej taką komisję powołuje dyrektor określonej izby. Wiceminister poinformowała również, że MF nie posiada danych, ile kontroli prowadzonych przez urzędników KAS oraz ile spraw sądowych zakończyło się upadłością przedsiębiorcy (tak jak stało się to w sprawie spółki MGM).

Odszkodowania od fiskusa coraz mniejsze

Źródło:shutterstock

Wysokość odszkodowań za błędy fiskusa

Wiceminister przedstawiła też  jak wskazuje "DGP" statystyki dotyczące kwot zasądzonych na rzecz podatników: odszkodowań, kosztów postępowań sądowych i prokuratorskich, a także należnych odsetek. Z danych wynika, że kwota ta maleje na przestrzeni lat 2015–2021. O ile w 2015 r. wypłacono z tego tytułu ponad 14,3 mln zł z tytułu 432 spraw o rekompensaty, o tyle w 2020 r. było to niewiele ponad 210 tys. zł z tytułu 159 spraw. Szczególnie niskie są statystyki dotyczące 2019 r. Wtedy to wypłacono poszkodowanym podatnikom łącznie 250 zł z tytułu dwóch wygranych przez nich w sądzie spraw.

Trudniej o odszkodowanie od fiskusa?

Według dziennika można to rozumieć na dwa sposoby: albo urzędnicy stają się nieomylni, albo trudno jest podatnikom uzyskać rekompensatę za skutki urzędniczych błędów. Pytani przez gazetę eksperci są przekonani do tego drugiego. "Spadek liczby i kwot wypłaconych odszkodowań nie oznacza zmniejszenia liczby bezprawnych działań organów podatkowych. Tym bardziej, że niemal codziennie spotykamy się z przypadkami, w których fiskus, tuż po wszczęciu postępowania, wydaje decyzje zabezpieczające, blokując dostęp do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym firmy – powiedział gazecie partner w kancelarii LTCA Daniel Więckowski. Podobnego zdania jest partner w Ontilo Przemysław Antas, który tłumaczył "DGP", że uzyskanie odszkodowania od fiskusa wcale nie jest proste.

Podatki 2021Zwrot VATPłatnik PIT