Jak fiskus sprawdza poprawność wykorzystania ulg podatkowych w PIT?

2017-02-23
Podatnik, który w roku podatkowym przekazywał darowizny:
– może dokonać odliczenia od dochodu (przychodu) kwoty dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu;
Źródło: YAY foto
Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy:
- dokument potwierdzający przekazanie darowizny oraz pokwitowanie otrzymania darowizny,
- sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą,
- dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny;
>>> Pobierz bezpłatny program i rozlicz swój PIT <<<
Odliczeniu podlega kwota lub wartość przekazanej darowizny.
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Podatnik podatku VAT pomniejsza wartość brutto o tę część podatku naliczonego, którą ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.
Darowizny na cele pożytku publicznego, na cele kultu religijnego i krwiodawstwa podlegają odliczeniu w kwocie dokonanej darowizny, łącznie nie więcej jednak niż w wysokości stanowiącej 6% dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym.
Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła podlegają odliczeniu w pełnej kwocie dokonanej darowizny.
W przypadku darowizn na cele krwiodawstwa – przysługuje odliczenie w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego odrębnymi przepisami.
UWAGA!
Dopuszczalne ilości oddanej krwi i częstotliwość jej oddawania regulują odrębne przepisy.
Kwota przekazanej darowizny odliczana jest od:
Źródło: sip.mf.gov.pl