Od 6 sierpnia nowe przepisy dla kobiet po stracie ciąży. Dwa rozporządzenia zmian ...

Redakcja PIT.pl

Podczas briefingu prasowego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła zmiany, które realnie ułatwią życie kobietom doświadczającym straty ciąży. Nowe przepisy umożliwią im skorzystanie z przysługujących świadczeń - skróconego urlopu oraz zasiłku pogrzebowego - bez konieczności dokumentowania płci w kontekście utraconej ciąży.

Zmieniamy przepisy dla kobiet po stracie ciąży 

Dwa rozporządzenia, dwa podpisy – mała zmiana, która może zmienić los około 30 tysięcy kobiet rocznie, ale przecież także ich bliskich, ich partnerów, ich rodzin. To przywrócenie normalności i zamiana prawa okrutnego w prawo ludzkie. Bo tak powinno działać państwo, żeby pomagać i wspierać tam, gdzie to konieczne, a nie krzywdzić wtedy, gdy krzywdę przynosi los – mówiła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nowe przepisy - ważna zmiana dla tysięcy kobiet 

21 lipca 2025 r. ministra podpisała dwa rozporządzenia, które rozwiązują ten wieloletni problem. Wejdą one w życie 6 sierpnia br. 

Do tej pory kobiety po stracie ciąży – zwłaszcza przed 16. tygodniem – nie mogły skorzystać ani z prawa do skróconego urlopu, ani zasiłku pogrzebowego, jeśli w dokumentacji medycznej nie była określona płeć. Płeć często możliwa była do ustalenia tylko na podstawie kosztownego badania genetycznego – trudno dostępnego, kosztownego i nie zawsze jednoznacznego. 

Nowe przepisy kończą z tym wymogiem. 

Źródło: shutterstock / Jelena Stanojkovi

Zaświadczenie zamiast aktu urodzenia 

Rozporządzenia wprowadzają możliwość uzyskania skróconego urlopu oraz zasiłku pogrzebowego na podstawie zaświadczenia o martwym urodzeniu wydanego przez lekarza specjalistę położnictwa i ginekologii (lub w trakcie tej specjalizacji) albo położną. Zaświadczenie to będzie wystawiane niezależnie od czasu trwania ciąży i nie będzie wymagało określenia płci. 

Zmiany wprowadzają możliwość uzyskania: 

  • zasiłku pogrzebowego – na podstawie karty zgonu lub zaświadczenia lekarza bądź położnej, 
  • zasiłku za okres skróconego urlopu (formalnie zasiłku macierzyńskiego) – na podstawie zaświadczenia lekarza bądź położnej, 

Nadal będzie możliwe skorzystanie z urlopu i zasiłku pogrzebowego na podstawie aktu urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu, lecz jego brak nie będzie już stanowić bariery. 

Poronienie dotyczy ok. 30 tys. kobiet rocznie. Dzięki zmianom zyskają one dostęp do świadczeń i wsparcia, bez dodatkowych formalności. 

Chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim członkom i członkiniom powołanego w Ministerstwie Rodziny zespołu: stronie społecznej, organizacjom, rodzicom po stracie oraz innym resortom i instytucjom. To w ramach tego zespołu wypracowaliśmy te rozwiązania, które dają kobietom i rodzinom po stracie szansę na godne przeżycie tej straty i powrót do pełni sił. Nie byłoby to możliwe bez ogromnego zaangażowania strony społecznej. Bardzo serdecznie za to dziękuję i cieszę się, że ten kolejny okrutny absurd polskiego prawa właśnie udaje się zlikwidować – podsumowała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Źródło: MPiPS

Kodeks pracyMacierzyństwoHome 4