Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

4 czerwca weszły w życie ważne zmiany wprowadzone na podstawie ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dziennik Ustaw 2022 r., poz. 1079). Zmiany dotyczą kompetencji kontrolnych PIP w zakresie PPK oraz dokonują nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Co się zmieniło? - wyjaśniamy
Już od 4 czerwca 2022 r. PIP zyskała nowe uprawnienia, zmienią się także przepisy dotyczące pracowniczych planów kapitałowych. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany w przepisach dotyczących pracowniczych planów kapitałowych.
Z dniem 4 czerwca 2022 r. Państwowa Inspekcja Pracy uzyskała uprawnienia do ścigania wykroczeń polegających na nakłanianiu osób zatrudnionych do rezygnacji z oszczędzania w PPK.
W myśl obowiązujących dotąd przepisów PIP nie posiadała kompetencji do przeprowadzania kontroli podmiotów zatrudniających w zakresie przestrzegania zakazu nakłaniania do rezygnacji z oszczędzania w PPK. Dotąd PIP nie była wyposażona w kompetencje kontrolne w podmiotów zatrudniających, które nie są pracodawcami (np. zleceniodawców). Powierzenie PIP kontroli tych podmiotów – w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o PPK – jest konieczne dla zachowania równego traktowania wszystkich podmiotów zatrudniających.
Źródło: shutterstock
Od 4 czerwca 2022 r. obowiązuje szereg zmian w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych. Co się zmieniło i na co należy się przygotować?
Ustawodawca zdecydował się na zmiany w następującym zakresie:
Ta zmiana daje możliwość przystąpienia do PPK osobom zatrudnionym u pracodawców lub zleceniodawców, za których obowiązki związane z wypłatą wynagrodzenia oraz wynikające z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych czy ustaw podatkowych wykonuje inny podmiot. W przypadku, kiedy pracodawca lub zleceniodawca nie mają numeru identyfikacyjnego, status podmiotu zatrudniającego ma płatnik składek na ubezpieczenia społeczne. (art. 2 ust. 1 pkt. 21 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych)
PPK emeryturaKontrolaKsięgowośćEmerytury