Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Od 21 października druga część naboru wniosków do programu „Czyste powietrze”

Ewelina Czechowicz

Od 21 października 2020 roku Polacy o najniższych dochodach mogą składać wnioski w ramach programu „Czyste powietrze” 2.0. Beneficjenci programu mogą otrzymać nawet 37 tys. zł dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację domu.

Zgodnie z zapowiedziami ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z początkiem października weszły w życie przepisy umożliwiające wsparcie uboższej części społeczeństwa w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Od 21 października druga część naboru wniosków do programu „Czyste powietrze”
Źródło: shutterstock.com

Szef resortu klimatu i środowiska wskazał: „Otwiera nam to drzwi do wzmocnionej współpracy z gminami, które są zobligowane do wydawania zaświadczeń uprawniających mniej zamożnych beneficjentów programu do podwyższonego poziomu dofinansowania. To kolejny ważny krok w walce ze smogiem, który ograniczamy, inwestując w termomodernizację polskich domów jednorodzinnych i wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła oraz montaż odnawialnych źródeł energii”

Jak uzyskać zaświadczenie o dochodach?

Zaświadczenia o dochodach będą wydawane przez gminy. Wniosek można złożyć w gminie osobiście, przesłać pocztą albo przez platformę ePUAP. O wydanie zaświadczenia należy się zwrócić do gminy zgodnie ze swoim adresem zamieszkania.

Kto może złożyć wniosek o dotacje w programie  „Czyste Powietrze” 2.0.

Wniosek o dotację mogą składać osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os. (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe). Osoby te mają szansę na dotację do 60% poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł).

Jeśli dochód jest wyższy są też szanse na dofinansowanie

Osoby których dochód  nie przekracza 100 tys. zł, są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania wg części pierwszej programu. Zgodnie z nim mogą wnioskować o wsparcie do 25 tys. zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Oraz o  dotacje do 30 tys. zł jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV.

» Ile można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Jeśli dochód przekracza 100 tys. zł można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT, gdzie odliczyć można do 53 tys. zł.

Aby złożyć wniosek trzeba uzyskać  zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował  nowe udogodnienia dla wnioskodawców: kalkulator dotacji, wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku oraz listę urządzeń i materiałów zgodnych z programem.

Infolinia i kalkulator dotacji oraz lista ZUM

Więcej informacji można uzyskać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w związku z drugą częścią programu uruchomił infolinię

  • dla jednostek samorządu terytorialnego pod numerem 22 340 40 90
  • dla wnioskodawców i beneficjantów programu (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 pod numerem: 22 340 40 80).

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przygotował także kalkulator dotacji.

Kalkulator jest dostępny na stronie internetowej:

http://www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/

Narzędzie to ma ułatwić wnioskodawcom wyliczenie dotacji.

Dodatkowo  NFOŚiGW przypomina też, że na stronie https://lista-zum.ios.edu.pl/ znajduje się nowa lista urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne określone w programie „Czyste Powietrze”.

Lista ZUM to pomoc dla wnioskodawców w wyborze kwalifikujących się do dofinansowania urządzeń grzewczych na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzeń wykorzystujących OZE (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła) oraz materiałów izolacyjnych i stolarki okiennej i drzwiowej.

Wydłużenie terminu realizacji inwestycji

Udogodnieniem dla beneficjentów programu ma być także możliwość wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia o maksymalnie sześć miesięcy. To rozwiązanie dotyczy sytuacji niezależnych od wnioskodawcy, szczególnie z uwagi na epidemię koronawirusa. Osoby, które chcą wydłużyć okres realizacji przedsięwzięcia, muszą złożyć wniosek  do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, który oceni jego zasadność i podejmie decyzję. Wydłużenie realizacji inwestycji dotyczy umów, które już zostały zawarte w ramach programu „Czyste powietrze”