Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Od 1 lipca emeryt i rencista odda komornikowi mniej

Katarzyna Sudaj 05.07.2017 09:00 (aktualizacja: )

1 lipca zmieniły się przepisy dotyczące egzekucji komorniczych z świadczeń emerytów. Od teraz komornik będzie musiał pozostawić seniorom przynajmniej 75 proc. najniższej emerytury. Dotychczas było to zaledwie 50 proc. tego świadczenia.

Od 1 lipca emeryt i rencista odda komornikowi mniej
Źródło: YAY foto

Przypomnijmy, że na początku 2017 roku minimalna emerytura została podniesiona do poziomu 1 tys. zł. Do końca czerwca komornik musiał pozostawić emerytowi przynajmniej 50 proc. wysokości najniższego świadczenia na przeżycie, czyli minimum 500 zł. Jednak w grudniu 2016 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wprowadziła podwyżkę kwoty wolnej od zajęcia komorniczego dla rent i emerytur do wysokości 75 proc. minimalnej renty i emerytury. Przepisy miały półroczny okres vacatio legis i zapisy ustawy weszły w życie dopiero 1 lipca br. Dlatego dopiero od kilku dni obowiązuje wyższa kwota wolna od zajęcia komorniczego. Wynosi ona 750 zł dla emerytów i 562,50 zł dla rencistów (minimalna renta w 2017 roku wynosi 750 zł).

Nowe limity potrąceń komorniczych 2017

Wyjątkiem jest tylko egzekucja długu z tytułu alimentów. Wówczas komornik może zabrać więcej. Emerytowi czy renciście w takim przypadku trzeba zostawić przynajmniej 50 proc. najniższego świadczenia.

PiS uchwalając w zeszłym roku nowelizację ustawy o FUS chciał zapewnić większą ochronę emerytom i rencistom przed nadmierną egzekucją komorniczą. Posłowie argumentowali, że skoro płaca minimalna jest w całości chroniona przed komornikiem, to dlaczego w przypadku emerytury czy renty minimalnej już tak nie jest. Stąd zmiana w przepisach i podniesienie limitu z 50 do 75 proc.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl